Proces prevencije od poplava trajaće godinama
Direktor Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević ocenio je da posao na prevenciji i zaštiti od poplava može da traje godinama pa i decenijama, a da je pitanje i to koliko će država imati novca na raspolaganju za tu namenu.
Blagojević je agenciji Beta rekao da je za proces prevencije i izgradnju novih objekata za zaštitu od poplava “samo nebo granica” i da rok za to nije moguće odrediti, ali da je dobro što se o tome napokon počelo sistemski razmišljati.
“Ono što je dobro jeste to što se sada konačno, prvi put možda u poslednjih nekoliko decenija, razmišlja sistemski o odbrani od poplava. Razmišlja se o tome gde bi trebalo da budu novi objekti i kako obezbediti sredstva za to”, istakao je Blagojević.
On je rekao da je za početak tog posla obezbeđeno oko 50 miliona evra.
Blagojević je dodao da treba da počne izrada studije na zaštiti od poplava u slivu Kolubare, ističući da je šteta nakon plavljenja basena Kolubara bila ogromna.
“Na terenu je počelo ispitivanje mogućnosti od zaštite od poplava u slivu Kolubare, ali tu nije reč samo o izgradnji bedema, to nas štiti, ali šta dobijate onda nizvodno. Tu mora da bude napravljen mehanizam zaštite od poplava koju će činiti i bujične pregrade i retenzije i nasipi”, rekao je Blagojević.
Što se tiče posla oko stambenih objekata, ogroman deo posla je završen, rekao je Blagojević i dodao da je do sada isplaćena pomoć za blizu 19.000 porodica širom Srbije u ukupnom iznosu koji prelazi 4,5 milijardi dinara.
On je kazao i da je u 45 slučajeva utvrđeno da je do priznavanja prava na pomoć došlo davanjem lažne izjave, zbog čega je obustavljena isplata pomoći ili izgradnja nove kuće.
“Na taj način sprečili smo da oko milion evra ode u pogrešne ruke”, rekao je Blagojević i dodao da će biti izvršena kontrola na svih 19.000 adresa koje su dobile pomoć.
Kako je naveo, to je ogroman posao, a kontrola je do sada izvršena na 6.000 objekata.
On je rekao da je podneto oko 400 krivičnih prijava, da je još par stotina prijava u pripremi i dodao da su neki od slučajeva dobili epilog i da je s tužiocem dogovoreno da se dobijeni novac vrati.
Blagojević je kazao da je pomoć poplavljenim područjima dalo 50.000 donatora koji su na posebne račune Vlade Srbije uplatili ukupno 4,9 milijardi dinara.
On je naveo da će Srbija na raspolaganju imati oko 220 miliona evra bespovratnih sredstava, a da se iz kredita za koje su aplicirali ili će aplicirati može računati na još 300 miliona evra.
Šteta od poplava koje su prošle godine zadesile Srbiju procenjena na više od 1,7 milijardi evra, podsetio je Blagojević i istakao da ta činjenica ukazuje na to s kakvim se problemima država suočava u pokušaju da sa vrlo ograničenim resursima upravlja na odgovoran način.