Proizvodimo sve manje govedine
Izvoz bebi bifa ove godine iznosiće samo 100 tona, što je, u odnosu na veliku kvotu koju ima Srbija za EU, zanemarljiva količina. Kvota Srbija za izvoz bebi bifa u zemlje EU iznosi 8.800 tona, ali je prošle godine izvezeno samo oko 650 tona ili jedva 10 odsto moguće količine.
Naša zemlja od 1996. ima dozvolu za izvoz junetine u EU – kvota za izvoz bebi bifa na to tržište najpre je bila 10.000 tona, ali je u međuvremenu smanjena, jer taj kontingent nikada nije ostvaren. Zanimljivo je da smo pre tri decenije izvozili po 30.000 tona bebi bifa, a SFRJ i po 50.000 tona. U ovom veku Srbija nikada nije izvezla više od 2.600 tona.
– Uslovi su, istina, pooštreni u odnosu na ranije godine – kaže Aleksandar Senić, predsednik Skupštinskog odbora za poljoprivredu. – Naš glavni problem je neorganizovana proizvodnja, jer bez ozbiljne potpore države ozbiljnija proizvodnja ne može ni da počne.
Kod proizvodnje goveđeg mesa u prvih šest meseci ove godine u odnosu na isti period prošle godine registrovan je pad od čak 35,7 odsto. Stočarstvo je privredna grana sa sporim obrtom, a posebno u govedarstvu. Tov traje od šest do 12 meseci, a dosta vremena i novca za hranu ulaže se u jedan proizvod za koji nisu sigurni kakav će biti rezultat. Udeo govedarstva u ukupnoj stočarskoj proizvodnji u prošloj godini iznosio je 43 odsto.
– Politika prema stočarstvu mora da se promeni i da se subvencije prilagode stočarima kako bi dobijali veći iznos novca i na vreme – kaže Senić. – Do ovog trenutka stočarima nisu isplaćene subvencije ni za 2012. godinu. Proizvođač mora da ima najmanje sedam tovljenika da bi imao pravo na subvencije i kakvu-takvu zaradu. Da bismo popunili kvotu, potrebno nam je 120.000 goveda, a kada bi država podstakla njihov uzgoj, otvorilo bi se 17.000 radnih mesta samo u tovu, klanicama i transportu. To je resurs koji mi ne koristimo, a mogli bi uz dobru strategiju, bolju organizaciju i pravilno raspoređene subvencije.
Svinjsko meso
Srbija ne može da izvozi svinjsko meso, već samo proizvode termički obrađene, a to su niže kategorije, kao što su parizer i viršle.
Proizvodnja bebi bifa može biti interesantna za naše stočare, jer meso ovako hranjene junadi postiže dobre cene na tržištima EU. Bebi bif su telad težine od 110 do 120 kilograma.
Novosti