Mnogi od njih su zbog toga krajem januara raskinuli ugovore s “Copex”-om, a o nastalim problemima obavestili su ministarstva poljoprivrede i životne sredine i finansija, tražeći pomoć u razrešenju problematike otkupa duvana. Međutim, do sada su reakcije nadležnih ministarstava izostale pa na skupu koji su zakazali u Kanjiži žele da predoče problematiku proizvodnje i otkupa “berleja” i kako da se nastala situacija razreši.
Proizvođači “berleja” ne žele da žuti list isporuče “Copex”-u, navodeći da su problemu nastali uoči početka berbe, kada su očekivali novčani avans, ali da je tada novosadsko preduzeće zapalo u velike finansijske teškoće pa mu je račun bio u neprekidnoj blokadi od 23. jula prošle godine do 10. marta ove za iznos veći od 222 miliona dinara.
U nebranom grožđu posebno se našlo osam proizvođača iz Bogaraša i još nekih mesta, čim su deo lanjskog roda, umesto “Copex”-u, isporučili otkupljivaču iz Bačke Palanke, koji ga je namenio izvozu za Bosnu.
– Nas osmorica smo posle raskidanja ugovora s “Copex”-om zbog neizmirivanja obaveza prema nama, znajući da je račun te firme blokiran i da nisu platili ni proizvođačima “virdžinije”, odlučili da duvan prodamo drugom – kaže Šandor Zaboš iz Bogaraša.
Šandor i Erika Zaboš iz Bogaraša decenijama se bave duvanom i kategorični su da su posle minule neizvesne sezone zauvek završili s proizvodnjom “berleja”. Direktor “Copex”-a Đorđe Radojičić, izjavio je za “Dnevnik” da su u 2014. godini ugovore za proizvodnju “berleja” imali za 100 hektara, što je dalo oko 200 tona lista, ali da, osim isporuke semena i supstrata, ugovorom nije bila precizirana obaveza isplate novčanog avansa uoči berbe. Doduše, po njegovim rečima, proizvođačima je usmeno rečeno da će se, ako bude mogućnosti, davati i avansi.
– Nismo mogli davati novčane avanse proizvođačima jer smo bili u finansijskim problemima – objašnjava Radojičić.