Do 2050. godine, prema predviđnjima, biće biće više od devet milijardi ljudi na planeti. Uz iste poljoprivredne površine i pretećih opasnosti od klimatskih promena jasno je da dosadašnji vid poljoprivredne proizvodnje neće moći da da obezbedi dovoljnu količinu hrane. Zato je precizna poljoprivreda rešenje za najefikasnije korišćenje resursa i povećanje proizvodnog kapaciteta i to se u razvijenom svetu sve više potencira.
Precizna poljoprivreda se zasniva na primeni informatičkih tehnologija, satelitske navigacije, sofisticiranog rada i mogućnosti prilagođavanja poljoprivredne mehanizacije i kvalitetne analize uzoraka. Pomoću raznih senzora može se utvrditi da li usevi rastu i razvijaju se maksimalno efikasno u datim uslovima, a mogu se utvrditi i razlozi problema ukoliko se oni ne razvijaju u skladu sa mogućnostima.
Precizna poljoprivreda i u Srbiji
Zahvaljujući projektu “Apollo” koji je započet u maju 2016. godine, poljoprivrednici u Srbiji su u mogućnosti da se uvere u benefite precizne poljoprivrede. Projekat, koji finasira Evropska komisija kroz Fond za naučno istraživanje Horizon 2020, fokusiran je na satelitsko praćenje useva i na obaveštavanje poljoprivrednika o stanju useva (pojavi bolesti, štetočina), meteorološkim uslovima, vlažnosti zemljišta, potencijalnom prinosu.
OSGL laboratorija pri Katedri za geodeziju i geoinformatiku na Građevinskom fakultetu u Beogradu je jedan od tehničkih partnera na projektu. Docent sa pomenute katedre i jedan od idejnih tvoraca projekta dr Dragutin Protić napominje je da je cilj projekta razvijanje servisa pre svega za male i srednje poljoprivrednike koji će im pomoći u poljoprivrednoj proizvodnji i koji će im smanjiti troškove, povećati profit, povećati konkurentnost na evropskom nivou a sve kroz korišćenje podataka iz satelitskog posmatranja. Kroz projekat će se razviti servisi koji će poljoprivrednicima biti od koristi, naravno uz učešće samih poljoprivrednika jer su oni krajnji korisnici.
”Poenta je da se iskoriste Kopernikus (Copernicus) sateliti koje je Evropska unija počela da lansira 2014. godine i lansira još uvek, a čiji su podaci potpuno besplatni što značajno pojeftinjuje servise za pomoć poljoprivrednicima”, objašnjava profesor Protić.
Apollo projekat podrazumeva razvoj četiri servisa:
Usluga optimalnog rasporeda oranja koja može da pruži informacije u vezi sa optimalnim oranjem zemljišta na osnovu vlažnosti zemljišta. Poljoprivrednik može da proceni kada je najbolje primeniti oranje i može da identifikuje tačke gde se zemljište ne može tretirati (npr. tačke gde ima blata).
Raspored navodnjavanja određuje tačnu učestalost i trajanje navodnjavanja kako bi se izbegli problemi koji su rezultat prekomerne ili nedovoljne primene vode.
Praćenje stanja useva od setve do žetve – na ovaj način, poljoprivrednici mogu biti na vreme upozoreni u slučaju pojave štetočina i nedostataka u ishrani biljke.
Procena prinosa useva je proces procene parametara prinosa useva oko mesec dana pre žetve kada je moguće dati relevante prognoze, uz ažuriranje podataka do same žetve.
Za početak su izabrane odrđene pilot kulture koje će biti praćene u okviru projekta – u Srbiji su to ratarske kulture, u Španiji su pored ratarskih uključene povrtarske kulture, badem i masline, u Grčkoj – pamuk.
Ove informacije poljoprivrednici će dobijati na svom računaru ili na mobilnom telefonu.
Test verzija servisa za poljoprivrednike u Rumi
Pilot zemlje u kojoj će ovi servisi biti testirani u realnim uslovima su, pored Srbije, Grčka i Španija. Draxis environmental S.A. (DRAXIS) iz Grčke je koordinator projekta. Pored OSGL laboratorije Građevinskog fakulteta u Beogradu, Udruženje poljoprivrednika Opštine Ruma jedan je od partnera na ovom projektu u Srbiji i oni će prvi koristiti test verzije servisa. U aprilu ove godine biće predstavljena prva verzija servisa koju će testirati uži krug poljoprivrednih proizvođača. Ceo projekat traje ukupno 34 meseca i nakon tog perioda svi servisi biće dostupni ne samo za teritoriju opštine Rume nego celu Srbiju.
agronews