Projekat CHAIN: Održan seminar u Somboru
U okviru IPA prekograničnog programa Srbije i Hrvatske koji sprovode Laboratorija za zemljište novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i Agencija za poljoprivredno zemljište iz Osijeka u Somboru je 24. aprila održan seminar za poljoprivredne proizvođače.
Prema rečima rukovodioca projekta dr Tijane Zeremski, prvi od ukupno tri seminara obuhvatio je četiri predavanja na kojima su poljoprivrednim proizvođačima sa teritorije Zapadne Bačke pojašnjene mogućnosti korišćenja predpristupnih fondova EU, zakoni koji se tiču zaštite životne sredine, aktuelni srpski Zakon o poljoprivrenom zemljištu kao i obaveze koje sami proizvođači treba da ispune u procesu bavljenja biljnom proizvodnjom.
Predavanje mr Milana Stegića odnosilo se na EU fondove i Zajedničku poljoprivrednu politiku EU. O zaštiti životne sredine u poljoprivredi kao uslovu korišćenja EU fondova govorila je mr Željka Jurakić. Državno poljoprivredno zemljište – mogućnost za krajnje korisnike bilo je tema predavanja Momčila Mitreskog, dok je jan Turan pojasnio uticaj poljoprivredne tehnologije na prinos ratarskih kultura.
Projekat CHAIN – ”Poljoprivreda u saradnji sa prirodom” čiji je osnovni cilj doprinos zaštiti životne sredine u pograničnoj oblasti kroz upravljanje rizicima od zagađenja usled intenzivne poljoprivredne proizvodnje finansira Evropska unija.
Razlog pokretanja projekta
Istraživano područje Podunavlja posebno je osetljivo na intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju kao difuzni izvor zagađenja, jer se prostire uz zaštićena prirodna dobra međunarodnog značaja (specijalni prirodni rezervat „Gornje Podunavlje” u Srbiji i „Kopački rit” u Hrvatskoj).
Posmatrano u celini, Podunavlje predstavlja jedno od poslednjih velikih poplavnih područja na tlu evropskog kontinenta i stanište za živi svet karakterističan za poplavna područja. Istovremeno, uz navedeno područje, razvila se intenzivana poljoprivredna proizvodnja, zahvaljujući plodnom zemljištu, obilju vode, povoljnoj klimi i dugoj tradiciji. Budući da na jednom području postoje dva suprotstavljena interesa, ovde je posebno značajno uspostaviti ravnotežu prirode i ljudskih aktivnosti.
Da bi se problem rešio u celosti, potrebno je uspostaviti lanac saradnje na svim nivoima upravljanja rizicima zagađenja životne sredine. Ovaj lanac počinje od poljoprivrednih proizvođača, preko njihovih zadruga, jedinica lokalne samouprave do nadležnih ministarstava i njihovih izvršnih organa. Osim vertikalne, potrebna je i horizontalna saradnja svih učesnika, međusobno razumevanje i uvažavanje.
Nepoznat sadržaj supstanci koje zagađuju zemljište i podzemne vode, a koji su poreklom iz poljoprivredne proizvodnje, će biti uzorkovani na deset odabranih lokacija. Nedovoljna povezanost poljoprivrednih proizvođača, nadležnih institucija i postojećih zakona će biti poboljšana kroz zajedničke aktivnosti tokom projekta.
Očekivani rezultati projekta
Uspostavljanje tima za prekograničnu saradnju od poljoprivrednih proizvođača do merodavnih institucija
Merenje zagađenja zemljišta i podzemne vode na poljoprivrednim površinama na 10 kontrolnih lokacija, po 5 sa svake strane granice
Povećan nivo znanja poljoprivrednih proizvođača o zagađenjima u poljoprivredi
Poboljšana zajednička promocija zaštite životne sredine, zemljišta i podzemne vode u pograničnom području Podunavlja
Ovaj projekat finansira EVROPSKA UNIJA
Ovaj dokument nastao je uz finansijsku podršku Evropske unije. Za sadržinu dokumenta isključivo je odgovoran Institut za ratarstvo i povrtarstvo i ni pod kakvim okolnostima se ne može smatrati odrazom stava Evropske unije.
agronews