U Gornjem Bregu juče je održan protestni skup povodom problema s otkupom mleka, preneo je portal “Vojvodina danas”. U centru sela je prolivena veća količina mleka da bi se i tako skrenula pažnja na ono što lokalni proizvođači nazivaju neodrživom situacijom.
U selu blizu Sente je otkup mleka bio stopiran na sedam, a posle na 15 dana. Zvanično obrazloženje je loš kvalitet mleka. Proizvođači, pak, smatraju da je reč o tome da je novi vlasnik mlekara odlučio da otkupljuje manje domaćeg mleka, jer mu je jeftinije da mleko ili mleko u prahu uvozi iz inostranstva.
Jožef Šandor direktor ZZ “Napredak” iz Gornjeg Brega je za portal “Vojvodina danas” rekao da je Subotička mlekara krajem decembra postala deo beogradskog Imleka, te da je samim tim početkom januara otkup mleka monopolizovan u Srbiji.
“Prvog februara je dotadašnji vlasnik prodao obe svoje mlekare i više svojih fabrika investicionom fondu iz Engleske. Novi vlasnici su tada rekli da nije potrebno da bude ovoliko mleka na tržištu, jer je cena proizvodnje mleka u Srbiji visoka u odnosu na mleko i mleko u prahu koje se može uvesti sa Zapada. Novi vlasnici prate logiku divljeg kapitalizma – ako je ovde skupo, onda ga ne treba proizvoditi, već uvesti jeftino mleko u prahu”, naveo je direktor ZZ “Napredak”.
Stočar iz Kaća Goran Stojanov takođe je jedan od stočara koji u poslednjih mesec dana nemaju gde da predaju mleko. On je u “Imlekovoj” otkupnoj stanici u Kaću dobio odbijenicu, uz obrazloženje da mleko sadrži 25 odsto vode. Stojanov je za RTV rekao da su tog dana uzeta dva uzorka.