Posredstvom internet prodavnice ”Kupuj sa Kosmeta” odnedavno je moguće poručiti hranu, piće, rukotvorine i brojne druge artikle koje su napravili srpski poljoprivrednici, zanatlije i preduzetnici u južnoj pokrajini
Čuvena vina iz Velike Hoče, umetničke ikone iz Gornjeg Kusca, džem i ajvar iz Novog Brda i drugi proizvodi Srba na Kosovu i Metohiji sada su svakome dostupni klikom miša. Posredstvom onlajn prodavnice „Kupuj sa Kosmeta” na sajtu kupujsakosmeta.rs, odnedavno je moguće poručiti hranu, piće, rukotvorine i brojne druge artikle koje su napravili srpski poljoprivrednici, zanatlije i preduzetnici na KiM. Kupovinom ovih proizvoda, svako može da pomogne ekonomski razvoj naših sunarodnika u južnoj pokrajini i tako doprinese njihovom opstanku.
Ovaj svojevrsni internet dućan nastao je na inicijativu humanitarne organizacije „Kosovsko Pomoravlje” u saradnji s IT organizacijom ”Digitalna Srbija” i pod pokroviteljstvom Kancelarije za KiM. Budući da su srpskim preduzetnicima i zanatlijama sva tržišta na Kosovu i Metohiji zatvorena, namera je da im se prodajom preko interneta omogući razvijanje privatnog i porodičnog biznisa, kao i samostalno privređivanje od sopstvenog rada. Prema rečima Nikole Vasića iz humanitarne organizacije ”Kosovsko Pomoravlje”, odziv je za sada jako dobar.
”Onlajn prodavnica je krenula s radom 7. avgusta i veoma smo zadovoljni kako je ideja prihvaćena. Od početka smo naišli na veliku podršku medija ali i naših poznatih javnih ličnosti kao što su Miloš Biković, Aleksandra Radović i ’Beogradski sindikat’. Oko marketinga nam je pomogla Kancelarija za KiM. Sve je to rezultiralo da već u prvim danima imamo veliki odziv kupaca ne samo s Kosmeta i iz centralne Srbije već i iz dijaspore”, kaže Vasić za naš list.
U ovoj prvoj srpskoj internet prodavnici na Kosmetu u ponudi su, između ostalog, suveniri s oslikanim manastirima i likovima svetaca, kraft pivo iz Gračanice, ručno rađeni odevni i ukrasni predmeti… Trenutno je u ponudi oko 150 artikala tridesetak proizvođača, za sada mahom južno od Ibra, ali planira se povećanje asortimana.
”Na samom početku je bilo teško doći do mnogih proizvođača. Pošto nema jedinstvene baze gde možemo dobiti podatke ko, gde i šta proizvodi, sami smo tragali za njima koristeći svoje kontakte i prijatelje. Ali, evo, sada se zainteresovani proizvođači sami javljaju, pa kad obradimo sve njihove artikle, imaćemo u ponudi sigurno više od 200 proizvoda iz preko 50 preduzetničkih radionica”, kaže Vasić.
Najtraženiji organska hrana i vino iz Velike Hoče
Prema njegovim rečima, trenutno se najviše prodaju organska hrana i vino iz Velike Hoče.
”Imali smo malu količinu ajvara iz sela Jasenovik u opštini Novo Brdo i sve se to rasprodalo za nekoliko dana, a sada su vrlo tražene i pečurke iz istog tog mesta. Što se tiče vina iz Velike Hoče, ono je nadaleko čuveno i kvalitetno a proizvodi se samo u Metohiji, pa ne čudi da je i ono traženo”, navodi Vasić.
On dodaje da je kupovina u onlajn prodavnici ”Kupuj s Kosmeta” praktično jedini način da se pomogne srpskim privrednicima na KiM.
”Oni imaju mahom skromne kapacitete koje nisu razvijali budući da dosad nisu imali preveliku prodaju ni mogućnosti za plasman proizvoda. Sada, s mogućnošću onlajn prodaje, mogu da ostvare prihode i eventualno povećaju proizvodnju. Osim toga, na ovaj način se upošljavaju i naši sunarodnici iz drugih struka. Tako je jedan dizajner, koji je bio dugo bez posla, angažovan da pravi etikete i nalepnice za proizvode koji se nude u onlajn prodavnici”, ističe Vasić.
Ovaj poduhvat je samo nastavak aktivnosti humanitarne organizacije „Kosovsko Pomoravlje”. Otkako je u martu prošle godine osnovana, osim pružanja humanitarne pomoći najugroženijim srpskim porodicama na KiM, ova organizacija se posebno bavi ekonomskim osnaživanjem privrede tamošnjih Srba.
„Najpre smo osmislili da kroz donacije za mašine, stoku i ostalo što je potrebno poljoprivrednicima, zanatlijama i drugim proizvođačima, omogućimo našim sunarodnicima da imaju od čega da žive. Nekima od njih smo na taj način obezbedili da sami proizvode, ali pošto smo naišli na problem tržišta, s organizacijom ’Digitalna Srbija’ smo razmotrili kako najbolje da im pomognemo da prodaju svoje proizvode. Internet prodaja se ispostavila kao najbolje rešenje”, zaključuje Vasić.