Evropska komisija je saopštila 17. novembra da su holandske i britanske vlasti preduzele adekvatne mere pošto je otkriven virus ptičijeg gripa na farmama živine u Holandiji i Britaniji. I dok se živina sa farmi pogođenih različitim tipovima ptičijeg gripa uništava, kontrolišu se i okolne kako bi se sprečilo prenošenje zaraze. Zvaničnici ukazuju da je reč o tipovima ptičijeg gripa koje se ne prenose na ljude i tvrde da je rizik za javno zdravlje veoma mali.
Vlasti Holandije i Velike Britanije sledile su protokole u skladu sa evropskim propisima, rekao je protparol Evropske komisije za zadravstvena pitanja Enriko Brivio (Enrico) i dodao da su holandske vlasti išle i dalje od toga i da nema naznaka da je živina izvožena.
Pogođeni deo Holandije je jedno od područja u Evropi sa najviše farmi živine.
Kako je najavljeno, Stalni odbor za prehrabmeni lanac i zdravlje životinja, koji okuplja predstavnike veterinarskih službi 28 članica EU, sastaće se 20. novembra kako bi razmotrio stanje.
U međuvremenu, Evropska komisija će i formalno potvrditi mere koje su dve zemlje preduzele u skladu sa procedurama predviđenim u slučaju izbijanja ptičijeg gripa.
Mali rizik za javno zdravlje
Britanske vlasti kažu da istražuju pojavu virusa ptičijeg gripa tipa H5 na istoku Engleske ali napominju da je on mnogo manje opasan od tipa H5N1.
Najavljeno je da će svih 6.000 pataka na farmi u regionu Drifild u Istočnom Jorkširu biti uništeno i da se uspostavlja zona “ograničenja” kako bi se sprečilo širenje infekcije. Testira se i živina na okolnim farmama.
Britanska agencija za hranu saopštila je da ne postoji rizik po prehrambeni lanac a iz britanske veterinarske službe su poručili da je rizik da se bolest raširi “verovatno prilično mali”.
To je prva pojava ptičijeg gripa u Velikoj Britaniji za šest godina, podsećaju zvaničnici.
Holandija je u međuvremenu zabranila prevoz živine i jaja preko svoje teritorije nakon što je na farmi živine u Hekendorupu, 65 kilometara južno od Amsterdama, otkriven virus ptičijeg gripa tipa H5N8. Svih 150.000 pilića sa farme je zaklano a proverava se i 16 obližnjih farmi.
Za sada se ne zna kako su inficirani pilići sa holandske farme. Ta farma više prodaje jaja nego živinsko meso a proizvode uglavnom plasira u Holandiji i delom u Nemačkoj.
Holandske vlasti navode da nije moguće da se virus prenese na čoveka osim kroz “intenzivne i direktne kontakte” za zaraženom životinjom.
Portparolka Svetske organizacije za zdravlje životinja Ketrin Bertran-Ferandi (Catherine Bertrand-Ferrandis) istakla je da do sada nije zabeležen slučaj prenošenja virusa H5N8 na ljude.
Ona je ocenila da su holandske vlasti predusle “sve ispravne, normalne mere” i da je klanje pilića “jedini način da se zaustavi zaraza”.
U slučaju Britanije ona je rekla da je virus nađen kod pataka “obično slabo patogen” za razliku od “veoma patogenih” tipova koji su ranije sejali strah i paniku. Dodsala je i da je rizik od širenja zaraze veoma mali.
Prethodni slučajevi
Virus tipa H5N8, koji se do sada uglavnom javljao u Aziji, otkriven je početkom meseca prvi put u Evropi i to u Nemačkoj.
Zbog pojave ptičjeg gripa u Južnoj Koreji je više stotina hiljada živine, uglavnom pataka, ubijeno u protekla dva meseca.
Taj tip gripa se razlikuje od tipa H5N6 na koji je upozorila Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) zbog lakog širenja zaraze.
Od pojave virusa H5N1 2003. godine od te vrste ptičjeg gripa umrlo je više od 400 osoba, uglavnom u jugoistočnoj Aziji. Virus tipa H7N9 usmrtio je više od 170 osoba od pojave u 2013. godini.
I Rusija je u septembru izvestila o prvom slučaju H5N1 za gotovo dve godine.
Kako javljaju holandski mediji, virus ptičjeg gripa tipa H7N7 je najteže pogodio Holandiju 2003, kada su sanitarne vlasti morale da ubiju 30 miliona komada živine.
EurActiv