Puna primena sporazuma s Evroazijskom unijom očekuje se u 2021. Sporazum predviđa visok stepen liberalizacije međusobne trgovine i omogućiće da se carina ne naplaćuje na gotovo 99 odsto proizvoda
Savet Ruske Federacije, gornji dom ruskog parlamenta, ratifikovao je pre dva dana Sporazum o zoni slobodne trgovine između Evroazijske ekonomske unije (EAEU) i Srbije, ali to još ne znači da je ovaj sporazum na snazi. Njega još nisu potvrdile ostale potpisnice sporazuma, a u Ministarstvu trgovine Srbije očekuju da bi do kraja godine sporazum mogle da potvrde i ostale članice.
Novi sporazum u odnosu na sadašnji koji se primenjuje obuhvata još dve zemlje, Jermeniju i Kirgiziju. I ovaj sporazum predviđa visok stepen liberalizacije međusobne trgovine i omogućiće da se carina ne naplaćuje na gotovo 99 odsto proizvoda.
Kako je rečeno Tanjugu u Ministarstvu trgovine, pored Rusije, sporazum je ratifikovala i Belorusija. Očekuju da Kazahstan, Jermenija i Kirgizija do kraja 2020. takođe završe unutrašnje procedure neophodne za stupanje na snagu sporazuma. Skupština Srbije ratifikovala je sporazum u februaru ove godine.
Primena sporazuma počeće dva meseca nakon što ga ratifikuje i poslednja članica EAEU, odnosno po prijemu njenog obaveštenja da je završila sve unutrašnje procedure neophodne za stupanje sporazuma na snagu.
U ministarstvu navode da nema nerešenih pitanja u vezi sa sporazumom i da je zaključen jedan savremeni tekst sporazuma, u duhu i u skladu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije. Kao početna osnova za njegovo zaključivanje uzeti su važeći bilateralni sporazumi o slobodnoj trgovini koje Srbija ima sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom.
Preciziraju da je u sporazumu zadržan visok stepen liberalizacije trgovine, koji se primenjuje prema važećim sporazumima o slobodnoj trgovini Srbije sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom. Navode da će sporazum biti proširen na nove članice EAEU – Jermeniju i Kirgiziju.
Dodatne pogodnosti za izvoz u EAEU
Srbija je u odnosu na aktuelni sporazum dobila dodatne pogodnosti za izvoz u EAEU. Bez carina na to veliko tržište od preko 180 miliona stanovnika možemo da izvezemo godišnje 2.000 tona cigareta, 35.000 litara čistog alkohola, što je oko 90.000 litara vinjaka, 400 tona polutvrdog i tvrdog kravljeg sira, što znači da su ovi proizvodi na režimu kvota. Sve članice EAEU, osim Rusije sa kojom je liberalizacija poljoprivredno-prehrambenim proizvodima već sada maksimalna, dobile su godišnju kvotu od 2.000 tona cigareta, 50.000 litara čistog alkohola i 100 tona topljenog sira. Mi možemo da izvezemo neograničene količine kozjeg i ovčijeg sira i neograničene količine voćnih rakija.
U ministarstvu kažu da će ove pogodnosti donekle smanjiti asimetriju u liberalizaciji poljoprivrivrednih proizvoda, koja sada postoji u sporazumu o slobodnoj trgovini sa Rusijom.
I Srbija i EAEU zadržale su carine za nekoliko proizvoda
Prilikom uvoza u Srbiju iz EAEU, to se odnosi na beli šećer, etil-alkohol, cigarete preko kvote od 2.000 tona, upotrebljavana motorna vozila i gume, novi traktori i putnički automobili (samo iz Rusije). Rusiji će biti omogućeno da nastavi uvoz u Srbiju bez naplate carina svih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, što je i do sada imala kao povlasticu.
Prilikom uvoza iz Srbije u ostale zemlje EAEU, zadržane su carine za nekoliko proizvoda, i to živinsko meso, neke vrste sireva, beli šećer, penušavo vino, etil-alkohol, cigarete preko kvote od 2.000 tona, pamučne tkanine i prediva, kompresori za rashladne uređaje, putnički automobili, traktori, upotrebljavana motorna vozila i upotrebljavane gume.