Požeška „Budimka”, firma u restrukturiranju, radi, izvozi robu u Evropsku uniju, na radost zaposlenih, ali i poljoprivrednika u ovom kraju čije proizvode otkupljuje. Međutim, pred njom je presudan korak da se, u završnici procesa restrukturiranja, konačno oslobodi balasta prošlosti, postane samoodrživa i u budućnosti još jača.
„Očekujemo, pre svega, više razumevanja od državne administracije”, poručuju iz ove ozdravljene fabrike koja je do pre tri godine, nakon neuspešne privatizacije, bila u silnim dugovima. Sada proizvodi oko 70 raznih artikala, pri čemu polovinu celokupne proizvodnje izvozi u razvijene evropske zemlje (Nemačku, Italiju, Austriju i druge). Uz to, vraća i deo starih dugova.
U vremenu kad je loša privatizacija „Budimku” ugurala u poslovne nevolje i golem dug, 2010. godine, i kad je raskinut kupoprodajni ugovor, požeškoj fabrici je zapretio isti scenario kao mnogim ovdašnjim preduzećima: zatvaranje, uz gubljenje radnih mesta. Stvari su krenule nabolje kad je država donela odluku o njenom restrukturiranju. Akcijski fond je tada na mesto privremenog zastupnika kapitala postavio Rada Tanaskovića, koji se, evo, i sada nalazi na čelu uprave „Budimke a.d.”, kao predsednik Nadzornog odbora. On je okupio pet-šest entuzijasta uverenih u novu budućnost fabrike kad su svi u nju sumnjali. Uz pomoć države, koja je ozdravljenje firme potom pomogla sa ukupno 100 miliona dinara povoljnih kredita iz Fonda za razvoj, pokrenuli su propalu fabriku.
– Po odlasku bivšeg vlasnika 2010. godine zatekli smo potpuno zapuštene objekte u firmi, neispravnu opremu, neuposlene radnike, neisplaćene plate i doprinose, neplaćenu struju, poreze i dobavljače, sve u svemu dug oko 10 miliona evra. Ostala je i hipoteka nad celom fabrikom u korist tog kupca s kim je kupoprodajni ugovor raskinut. Takvu „Budimku” smo ipak uspeli da pokrenemo i s robom izađemo na tržište – kaže Tanasković.
Proizvodnja je oživela, a s njom i izvoz. Objekti i oprema su revitalizovani, dograđena je pakirnica, zasađeno 36.000 sadnica jabuke na 10 hektara i malinjak na pola hektara. Firma iz godine u godinu sve bolje radi. Sada proizvodi 70 artikala. To je od 6.000 do 7.000 tona gotovih proizvoda godišnje. Oko 100 radnika radi i prima platu. Otkupljujemo jabuku, šljivu, breskvu, papriku, šipurak i drugo saradnjom sa oko 3.000 poljoprivrednih proizvođača. Dobili smo sertifikate o standardu kvaliteta. Imamo dugoročne ugovore s kupcima. Za „Delez” radimo njihovu robnu marku (četiri vrste proizvoda u dva pakovanja). I „Metro” hoće našu robu. Imamo ugovorenu saradnju sa nemačkim „Binderom”, a otpočeli smo da radimo i sa italijanskom „Biotoskana”. Sve što proizvede fabrika proda na domaćem ili stranom tržištu, nabraja naš sagovornik.
Do juna naredne godine treba završiti restrukturiranja svih 179 preduzeća u Srbiji, među njima i „Budimke”. Ona je, smatra Tanasković, u povoljnijem položaju od nekih drugih, ali ne i bez briga, a one se, kaže, ogledaju u sadašnjem odnosu države prema požeškoj firmi.
– Strahujemo da nas ne udavi pravosudna administracija. Bivšem kupcu „Budimke”, koji državi duguje milione evra, sud stalno odlaže naplatu dospelih obaveza. Ta ista firma nas tuži za neki dug koji je ona sama napravila dok je upravljala „Budimkom”. Mi tužimo njih i tako u krug. Sudimo se, pri čemu naš zahtev sud stalno razvlači, a njegov brzo rešava. Ovaj problem bi bolje mogao da se reši u Agenciji za osiguranje depozita, da se dugovi bez para isprebijaju – predlaže Tanasković.
Pored toga, kako dodaje, požeška opština je još pre dve i po godine, u cilju pomoći ovom značajnom preduzeću, „Budimku” oslobodila nekoliko lokalnih dažbina, uz uslov da se Vlada Srbije s tim saglasi. Sve je, međutim, ostalo na nivou dobre volje, jer od vladine administracije još nema odgovora o tome.
– Resorno ministarstvo predviđa i promene u organizovanju i vođenju firmi u restrukturiranju. Očekujem da se među 179 preduzeća „Budimka” prepozna kao firma koja dobro radi i ima perspektivu. Ako nas administracija ne bude ometala, ovaj tim koji vodi „Budimku” obezbediće njen dalji napredak. Naš plan je da u sledećoj godini udvostručimo proizvodnju. Uslov je investicija od 700.000. Uzeli bismo kredit koji bismo vrlo brzo vratili. Dalji opstanak „Budimke” više ne zavisi od uprave društva, već i od države. Nadam se da će administracija shvatiti da u Požegi postoji vrednost koju treba sačuvati – sumira predsednik uprave „Budimke” Tanasković.
Politika