Uprkos pandemiji i geopolitičkim okolnostima, prihodi malih i srednjih prerađivača voća i povrća rastu tokom poslednje tri godine. Izvoz voća i povrća opada iz godine u godinu kada je reč o količinama, ali istovremeno raste njegova vrednost, što je logična posledica cenovnih potresa koji su zahvatili ceo svet
Srbija je nekada imala jaku prehrambenu i prerađivačku industriju. Od voća i povrća pravili su se različiti gotovi proizvodi poput džema, marmelade i slatkog, koji su završavali na svetskim trpezama najluksuznijih hotela i služili se na avionskim letovima, dok je dobar deo završavao u domaćoj potrošnji – za vojsku, velika preduzeća, škole.
Danas se preradom i konzervisanjem voća i povrća u Srbiji bave pretežno mala i srednja preduzeća kojih je, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u 2021. godini bilo ukupno 246 – od čega 205 malih i 41 srednje.
Uprkos pandemiji i geopolitičkim okolnostima, prihodi ovih firmi rastu tokom poslednje tri godine. Tako su u 2019. godini mala preduzeća čija je pretežna delatnost ”ostala prerada i konzervisanje voća i povrća“ ostvarila ukupne prihode od 35,7 milijardi dinara.
Već tokom 2020. godine, koja je zabeležena kao početak pandemije korona virusa, prihodi su dostigli 42,1 milijardu dinara, a još bolji poslovni rezultat male firme su ostvarile u 2021. godini kada su im ukupni prihodi premašili 58 milijardi dinara. Kada je reč o srednjim preduzećima, podaci CompanyWall-a pokazuju da su ona u 2019. godini prihodovala ukupno 39,9 milijardi dinara. U pandemijskoj 2020. godini prihodi su stigli do 47,3 milijarde dinara, dok je prošla godina bila najuspešnija. Tada su srednja preduzeća zabeležila prihode od 68,1 milijarde dinara.
Na listi malih preduzeća sa najvećom ostvarenom dobiti u 2021. godini, prema podacima CompanyWall-a, prvo mesto zauzima Nami d.o.o. Beograd. Ova firma je prošle godine imala dobit od 201,41 milion dinara, što je skoro duplo više od drugoplasiranog Trgo agenta iz Užica čiji je rezultat poslovanja bio 108.229.000 dinara.
Među prvih 20 malih preduzeća nalaze se firme iz poznatih voćarskih i povrtarskih krajeva, poput Arilja, Ivanjice, Blaca, Užica ili Leskovca, ali i iz Beograda, Novog Sada, Loznice.
Kada je reč o srednjim preduzećima, na listi najuspešnijih po ostvarenoj dobiti u 2021. godini nalazi se kompanija Polimark koja je prošle godine zabeležila dobit od 965.936.000 dinara.
Podaci Ministarstva poljoprivrede, od 2019. godine do danas, pokazuju da izvoz voća i povrća opada iz godine u godinu kada je reč o količinama, ali istovremeno raste njegova vrednost, što je logična posledica cenovnih potresa koji su zahvatili ceo svet. Ono što je evidentno je da se struktura samog izvoza nije menjala, uprkos pandemiji i geopolitičkim okolnostima.