Iako su cene namirnica generalno bile stabilne, troškovi uvoza hrane će, kako se očekuje, porasti ove godine na 1,4 hiljade milijardi dolara, što je šest odsto više u odnosu na 2016. i drugi najviši nivo ikada, prema najnovijem izveštaju Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a (FAO)
Do rasta troškova uvoza hrane dolazi zbog povećane globalne tražnje za većinom namirnica, kao i većih cena kargo transporta, navodi se u saopštenju FAO.
Kako se dodaje, posebno su zabrinjavajuće ekonomske i društvene implikacije od dvocifrenog rasta troškova uvoza hrane na najnerazvijenije zemlje i zemlje sa niskim prihodom i nedostatkom hrane.
”Veći računi ne znače nužno i da te zemlje kupuju više namirnica, budući da su troškovi uvoza znatno eskalirali”, rekao je ekonomista FAO Adam Prakaš.
FAO primećuje da do većih troškova uvoza dolazi u vreme kada su zalihe obilne, prognoze o žetvi dobre, a tržišta prehrambenih proizvoda dobro snadbevena.
Izveštaj FAO, koji se objavljuje dva puta godišnje, pažljivo ispituje tržišta ključnih prehrambenih kategorija, među kojima su mlečni proizvodi, riba, biljna ulja i najčešće korišćene žitarice.