Poljoprivrednici iz Kule ponovo su zatražili da se oko 2.000 hektara državnog zemljišta u toj opštini vrati u program za javno nadmetanje. Oni zahtevaju da se ne daje u zakup strancima bez javne licitacije.
Oni su najavili i da će Vladi Srbije uputiti peticiju tim povodom, a prema njihovim rečima, taj dokument će potpisati između 10.000 i 15.000 građana sa teritorije opštine Kula.
Kulski zemljoradnici su i na konferenciji za novinare u Beogradu poručili da ne planiraju nikakve blokade ili slične vidove protesta, ali da će svim pravnim sredstvima pokušati da spreče postupak koji bi ih, tvrde, doveo do propasti, jer gotovo neće imati šta da obrađuju.
Radomir Božović je rekao da su poljoprivrednici na tom području još pre dva meseca viđali nepoznate ljude koji ispituju kvalitet zemljišta u državnom posedu, a koje su oni prethodno izlicitirali na javnom nadmetanju.
On je kazao da se radi o zemljištu koje je uzorkovano, najkvalitetnije i najbliže kanalima koji su pročišćeni prošle godine, u njima ima vode i idealni su za postavljanje sistema za navodnjavanje.
Božović tvrdi da su im na sastanku sa direktorom Uprave za poljoprivredno zemljište Zoranom Kneževićem potvrđene sumnje da će 3.334 hektara državnog zemljišta biti izuzeto iz javnog nadmetanja jer se planira dati u zakup investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
On je dodao i da se zemljište namerava dati strancima u zakup na 20 godina, po ceni od 100 do 200 evra po hektaru, a da su domaći ratari plaćali od 300 do 400 evra po hektaru unapred za svaku godinu.
Prema rečima Božovića, nakon protesta poljoprivrednika iz Kule odlučeno je da se iz javnog nadmetanja izuzme 2.282 hektara državnog zemljišta.On je napomenuo da bar 400 ljudi živi od te zemlje,odnosno 200 gazdinstava. Takođe, tvrdi, planira se i prodaja 2.000 hektara društvenog zemljišta AD Bačke ispod tržišne cene.
Veroljub Višković je rekao da na toj teritoriji ima 9.300 hektara zemljišta, i da na kraju ostaje manje od 1.000 hektara koje raspoloživo ostaje ratarima.
Tanjug