Zemlje bliskog istoka i severne Afrike mogle bi u naredim godinama da postanu značajno tržište za velike proizvođače hrane iz regiona, zaključili su učesnici Pete konferencije o proizvodnji i izvozu hrane koja se održava u Dubrovniku.
Na tim bismo tržištima mogli da se pozicioniramo pod uslovom da već sada počnemo na tome da radimo ozbiljno, i pod uslovom da nastupamo zajedno, jer pojedinačno, ni kao države, ni kao firme, nemamo dovoljno šanse da ta tržišta značajnije pridobijemo, rekao je vlasnik MK grupe Miodrag Kostić.
A prvi čovek Luke Rijeka Vedran Devčić pozvao je kompanije iz regiona da transport svoje robe usmere na tu luku, što bi, kako se čulo, bilo veoma dobro rešenje s obzirom da transport preko rumuske luke Konstanca potencijalno postaje problem.
Predstavnici Delta agrara, MK grupe, Studena iz Austrije, Viktoia grupe sasvim su uvereni da za njihovu robu ima prostora na novim tržištima, ali su istakli da je za prevoz velikih količina žitarica, ulja, šećera potrebno da se obezbede novi terminali I to upravo u lukama u Baru i Rijeci.
Za takve je poslove, međutim, potrebno da te dve luke budu dodatno opremljene, što podrazumeva zajednička ulaganja, zbog čega je predsednik MK grupe Miodrag Kostić izjavio da bi bilo dobro da se vlade Srbije i Hrvatske dogovore kako se mogu poboljšati železničke veze s tim lukama, odnosno kako se ti pravci mogu pojačati i osavremeniti, što bi, dodao je, podržala i EBRD, čiji je predstavnik na konfernciji to i potvrdio.
Miljan Ždrale, naime, koji je u Evropskoj banci za obnovu i razvoj zadužen upravo za investiranje u proizvodnju hrane u zemljama jugoistične Evrope, kaže da ovaj region nesumljivo ima prednosti koje može da iskoristi, da je kriza, naravno, pogodila i taj sektor, ali da je EBRD zadovoljna kako region reaguje u novim okolnostima, a Banka se trudi da sve vredne projekte podrži, s posebnim naglaskom sada i na mala i srednja preduzeća.
Istina, za adekvatan nastup na novim tržištima potrebna je i dodatna proizvodnja, možda i nova agrarna politika u zemljama regiona, kako bi se, kako je to rekao predstavnik Viktoria grupe Nikola Vujačić, obeshrabrili hobi poljoprivrednici, a površine na kojima se gaji hrana za izvoz ukrupnile.
Potrebna je i svest o tome da, recimo, zemlje Bliskog istoka i severa Afrike sada uvoze gotovo 90 odsto hrane koja im je potrebna, a da su s druge strane, ekonomskim sankcijama između Rusije i EU, velike količine hrane proizvedene u zemljama regiona i ostale u njemu, a proizvođači izgubili tržišta zbog sankcija.
Dobar plan za osvajanje tih tržišta je zato neophodan, a on, kako su naveli učesnici, podrazumeva i obnavljanje veza s ljudima koji su svojevremeno studirali u bivšoj SFRJ, koji sada zauzimaju značajne pozicije u tim zemljama i koji bi mogli da doprinesu uspostavljanju poslovnih veza.
Konferencija u Dubrovniku okupila je oko 150 učesnika iz 15 zemalja jugoistočne i centralne Evrope s idejom da dogovore platformu za dijalog javnog i privatnog sektora u proizvodnji hrane i njenom izvozu na treća tržišta, a sve s ciljem da se obezbedi bolja pozicija regije na svetskom tržištu.
Uoči konferencije sastali su se ministri poljoprivrede iz zemalja regiona, koji su dogovorili da će u okviru svojih sektora uvesti posebne radne grupe koje će raditi na zajedničkom nastupu firmi iz regiona.
Jer, kako su izjavili nakon sastanka, ovaj region može da proizvede hranu koju bi i najprobirljiviji kupci želeli, ali nema uslove da proizvede dovoljno, pa je jedno od rešenja i u zajedničkom nastupu, ali i u naporu da se izveze gotov proizvod, brendiran i kvalitetan, dakle, pršuta, kvalitetno vino, a ne „golo“ meso i ubrano voće.
Tanjug