Odlaganje otpada u opštinama Bački Petrovac i Vrbas bilo je tema sastanka Fokus grupe, održanog u četvrtak u Skupštini opštine Bački Petrovac. Sastanak su otvorili predsednici opština Bački Petrovac i Vrbas Pavel Mačok i dr Bratislav Kažić, složivši se da neadekvatno odlaganje otpada nije goruće pitanje samo u ove dve opštine, već na području čitave Srbije.
– Nadamo se da ćemo odgovoriti na sve ekološke izazove pre nego što se priključimo Evropskoj uniji, ali i da ćemo u sprovođenju novih mera imati podršku predstavnika pokrajinskih i državnih institucija – kazao je predsednik Bačkog Petrovca Pavel Mačok.
Da je rešavanje ekoloških problema prioritet naglasio je dr Bratislav Kažić, dodajući da u opštini Vrbas nisu problem samo divlje deponije, čiji je broj znatno smanjen, već i crna tačka na ekološkoj mapi Evrope, Veliki Bački kanal.
Samostalna savetnica Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Tina Janjatović kazala je da je Ministarstvo podržalo ovaj sastanak koji je deo projekta „Model primene Arhuske konvencije“ i istakla važnost sprovođenja konvencije i aktivnog učešća građana u donošenju ekoloških odluka. O sistemu odlaganja otpada, stanju na deponijama, sistemu prikupljanja otpada, reciklaži, separaciji i prodaji govorili su v.d. direktora JKP „Standard“ Vrbas Radomir Čurović i pomoćnik predsednika opštine Bački Petrovac Ondrej Benka.
– Na centralnu deponiju u Vrbasu dnevno se odveze 80 tona otpada. Ukoliko ne probudimo svest građana i ne promenimo ekološke navike, narednih godina imaćemo velike gubitke. Ako se otpad bude odvozio na Regionalnu deponiju, po jednoj toni smeća, plaćaće se 50 evra – istakao je Čurović.
Regionalni plan upravljanja komunalnim otpadom usvojen je i izvesno je da će se on u naredne tri godine sprovoditi, ukazao je Ondrej Benka, dodajući da se u Bačkom Petrovcu radi separacija otpada, ali da veliki deo ipak završava na deponiji.
Zaključak sastanka, čiji je moderator bio predsednik ekološkog pokreta Vrbas Ratko Đurđevac, je da će se u narednom periodu sklopiti poslovno – tehnička saradnja između dve opštine. Skupu su prisustvovali i predstavnici Regionalne agencije Bačka, škola, predškolskih ustanova i civilnog sektora.
Ušteda i zarada
Primer dobre prakse upravljanja otpadom na skupu je predstavila dr Beata Fridrih, menadžer zaštite životne sredine u kompaniji „MK grup“. ”U našoj kompaniji postoji čitav tim za upravljanje otpadom. Sve je počelo pre 10 godina u Industriji mesa „Karneks“ kada smo formirali Odeljenje za zaštitu životne sredine. Ne možete da zamislite koliko vrsta otpada postoji u mesnoj industriji, ali mi vršimo separaciju svega i za samo godinu dana, kada smo počinjali, zaradili smo 10 miliona dinara od otpada”, rekla je Fridrih.
Dnevnik