Neuobičajeni i skoro nadrealni prizori ovih dana može da se vidi uz lokalne pa čak i magistralne puteve po Vojvodini.
Gomile repe, hiljade i hiljade tona ostavljene su na mestima odakle bi trebalo da budu preuzete. Međutim, šećerane tvrde da su njihovi kapaciteti popunjeni i da ne mogu da preuzmu toliku repu u uobičajenim rokovima.
Poljoprivrednici s druge strane svakodnevno gube, jer se šećer razlaže i repa gubi na masi, trune i napadaju je glodari. Prvo su jednostrano smanjene ugovorene otkupne cene od 4 evrocenti po kilogramu, što su zadruge i organizotori proizvodnje prihvalitili u ime seljaka, zatim je došlo do velikih problema pri obračunu nečistoća i digestije, odnosno količine šećera, po kojoj se radi ispalata repe.
Na kraju, ogromne količine repe koja truli po poljima je kap koja prelila čašu. Mnogi poljopriverdnici tvrde da više neće sejati šećernu repu – ili će je sejati samo pod ugovorima u čijem sastavljanju sami učestvuju.
Đorđe Jovanović, poljoprivrednik iz Beške izgubio je 50.000 evra jer mu repa stoji več pededset dana na prizmama, sledeće godine će je sejati samo pod svojim uslovima.
U Srbiji su ove godine proizvedene rekordne količine repe, međutim zarada za poljoprivrednike je najmanju ruku slaba. Međutim u Aneksu ugovora koji su potpisali, šećerane su obavezuju da će preuzeti repu od ove godine samo ako je seljaci seju naredne.
“Uzeli su đubrivo i seme ali više neće sejati repu, nije mi jasno šta da rade”, kaže Vladimir Uhrik iz Nezavisne asocijacija poljoprivrednika.
Zbog promene evropske regulative oko proizvodnje šećera 2015. godina će biti prelomna što se tiče proizvodnje šećerne repe.
b92