Tim Zelene patrole posetio je Stari Slankamen na poziv ekoloških aktivista iz udruženja ”Rečni rakovi“ i upoznao se sa problemom koji muči ribare na Dunavu. Ribari se žale, ribe nema i biće je sve manje
”Najveći problem je, trenutno, invazivna vrsta rečnih rakova koja je, u Dunav, ubačena u drugoj polovini XIX veka. Cilj je bio da se nadoknadi brojnost domaćeg raka (autohtonog) koji je zbog ishrane bio izlovljen i na ivici istrebljenja. Tada se nije znalo da će ovaj rak imati račju kugu koja uništava autohtonu vrstu rakova. Malo se o tom problemu priča. Oni godišnje pojedu do 150 tona ikre i na taj način naprave 50 miliona evra štete. Tolika šteta a ne ulaže se ni hiljadu evra za rešavanje problema. Uspostavili smo kontakte i dogovaramo saradnju sa ekološkim aktivistima iz zemalja u regionu, koje imaju slične probleme”, kaže Nenad Pešut, predsednik udruženja ”Rečni rakovi“.
Prema rečima biologa dr Milana Matavulja, iz ekonomskih razloga je unošen američki rak, koji naraste i do dvadesetak centimetara i bude težak do 300 grama. Međutim, ispostavilo se da je to jedna agresivna vrsta, koja prenosi račju kugu u staništa neotpornih naših vrsta rakova. Osim toga, ova invazivna vrsta uništava ikru i riblju mlađ.
”U svim rekama su se autohtone vrste rakova povukle u gornje tokove reka pred invazivnom vrstom. Jedino rešenje je izlovljavanje i fizičko odstranjivanje iz reke. Oni se mogu jesti, jer koliko je kvalitetna riba iz Dunava toliko je kvalitetno i njihovo meso”, ističe dr Matavulj.
”U Nemačkoj, već sada, postoji pet vrsta invazivnih vrsta rakova. Legenda kaže da su ovi rakovi došli pre 70 godina sa američkim brodovima”, dodaje Armin Biedenbach, ribolovac iz Nemačke, koji poslednju godinu provodi sa ribolovcima u Starom Slankamenu.
U Dunavu postoji 36 osnovnih vrsta riba. Od toga je 20 vrsta belih koje love sportski robolovci. Ostale se ribe love mrežom: som, smuđ, šaran, tostolobik,babuška…te ribe mi, još uvek, koristimo za ishranu. Redovno nosimo na kontrolu meso od ribe u Institut za ishranu u Novom Sadu. Njihov odgovor je taj da smo mi poslednja generacija koja jede ribu iz reke. Dunav je veoma zagađen i sve to utiče na kvalitet ribe. Inače, na dnu ove reke je na milione rakova i to invazivne vrste. To ne može da se iskoreni bez neke organizovane akcije”, kaže Dušan Eglendžija, osnivač udruženja nautičara ”Marina“.
Link prema emisiji ”Stari Slankamen – Rak Dunava“ iz dokumentarnog tv serijala ”Zelena patrola na delu“