Da su Robne rezerve Srbije, kada je njihov agrarni deo u pitanju, neefikasan sistem koji se mora reformisati i modernizovati, slušamo odavno, naročito u poslednje vreme, kada je ta institucija bila u epicentru afere sa žitom, međutim, nova rešenja još nisu zaživela. U razgovoru za naš list agrarni analitičar Vojislav Stanković izneo je novi koncept sistema Robnih rezervi, koji je, kako kaže, od strateškog sistemskog značaja za privredu Srbije.
– Srbija se suočava sa sve većim nestabilnostima i poremećajima odnosa ponude i tražnje na domaćem tržištu brojnih robnih grupa, a s druge strane, sve su brojnije elementarne nepogode, što nužno nameće potrebu formiranja odgovarajućih stabilizacionih i strateških Robnih rezervi – naglašava Stanković.
On napominje da se uspostavljanje i održavanje dinamičke stabilnosti odnosa ponude i tražnje i stabilnosti proizvodnje i cena poljoprivrednih proizvoda, odnosno trajne prehrambene sigurnosti stanovništva, obezbeđuje sistemom tržišnih institucija, posebno jedinstvenim sistemom agrarnih robnih rezervi.
Objašnjava da sistem agrarnih robnih rezervi čine dve horizontalne komponente – stalne, to jest strateške, i stabilizacione, odnosno tržišne. Stalne rezerve poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda trebalo bi da se utvrđuju po posebnim programima, u obimu i po strukturi koji obezbeđuje prehrambenu sigurnost u vanrednim okolnostima, na primer elementarnih nepogoda, neposredne ratne opasnosti, rata…
Stabilizacione, odnosno tržišne robne rezerve, funkcionišu u neposrednoj vezi s formiranjem tržišnih institucija i agencija, kroz organizacionu i upavljačku transformaciju Republičke direkcije za robne rezerve, koja se mora osposobljavati za intervencije na tržištu po određenim robnim programima.
– Tekuće stabilizacione intervencije Robnih rezervi su osnovni instrumenti za ostvarivanje istovremene ekonomske zaštite poljoprivrednih proizvođača i potrošača hrane od monopola kupaca, prerađivača, odnosno proizvođača. Stoga su potrebna dva smera intervencije – interventna kupovina određenih proizvoda, kada je njihova ponuda veća od tražnje, što je zaštita proizvođača, te interventna prodaja određenih proizvoda, kada je njihova tražnja veća od ponude, a tako se štite potrošači – kaže Stanković.
On naglašava da je, da bi tržišne robne rezerve efikasno uticale na stabilnost tržišta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, potrebno da ta institucija bude racionalno organizovana i materijalno-finansijski osposobljena da može obavljati interventnu prodaju određenih agroindustrijskih proizvoda u obimu od najmanje 15 odsto obima njihove komercijalne potrošnje, odnosno interventnu kupovinu određenih proizvoda koja se ne može unapred kvantifikovati. U tom smislu se Direkciji za robne rezerve obezbeđuje odgovarajuća finansijska podrška novcem iz agrarnog budžeta i u monetarno-kreditnoj politici.
Poseban tretman
– Zbog izuzetnog značaja Robnih rezervi u obezbeđivanju stabilnosti agrarnog tržišta, posebnu pažnju treba posvetiti pitanju upravljanja sistemom rezervi – naglašava Vojislav Stanković. – Evropska iskustva upućuju na potrebu da tu funkciju operativnog odlučivanja o načinu, obimu, uslovima i vremenu intervencije sistema Robnih rezervi na agrarnom tržištu, ima posebno međuresorsko telo Vlade, koje na osnovu godišnjih robnih i finansijskih programa odobrenih od Vlade, donosi operativne odluke o intervencijama i poslovanju na tržištu.
Dnevnik