U nižim predelima valjevskog malinogorja berba ”crvenog blaga” uveliko je počela, a ovih dana startuje i u planinskim područjima. Kvalitet maline je prilično dobar, prinosi će biti u granicama proseka ili nešto ispod, kažu stručnjaci
Otkupna cena je trenutno 140 do 150 dinara po kilogramu, što je bolje nego prošle godine, ali je još ispod ekonomski opravdane, tvrde proizvođači.
Malinjaci su u prosečnom stanju, kiša je negde spasla sezonu, ali je u nižim krajevima doprinela kasnijem sušenju i pojavi bolesti, dok je u brdskim predelima stanje solidno i očekuje se dobra berba, ocenio je Srđan Stanojlović, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi Valjevo. Po njegovom mišljenju, malinjaci u valjevskom kraju, za razliku od nekih u drugim područjima, bolje su prošli jer su izostali problemi sa snegom, mrazom, gradom…
”Cena je malo porasla nakon dogovora Ministarstva poljoprivrede i otkupljivača, sada je oko 150 dinara s tendencijom rasta, što je dobro za voćare, jer samo cena i potražnja mogu ponovo vratiti malinu i u niže krajeve, u pobrđa oko Valjeva”, rekao je Stanojlović.
On prognozira da će prosečan prinos biti pet do 5,5 tona po hektaru, što je nešto ispod proseka, a da bi malinari bili veoma zadovoljni ako otkupna cena dosegla 1,5 evra za kilogram.
Organska malina nešto skuplja od konvencionalne
Ljubomir Ristivojević iz sela Oglađenovca gaji organski vilamet i trenutnom otkupnom cenom od 170 do 180 dinara relativno je zadovoljan. Kaže da je malina malo prerodila ove godine, ali je u suštini dobra imajući u vidu kakvi su bili vremenski uslovi.
Milovan Nikolić iz sela Sirdija kod Osečine, koji gaji malinu na 1,4 hektara, ističe da je zbog vlage u martu malina stagnirala, pa je morao da je zaliva i da koristi hemikalije, ne bi li je nekako oporavio.
– U rad, hemiju i repromaterijal uložio sam između 400.000 i 500.000 dinara. U optimalnim uslovima iz ovog malinjaka trebalo bi da dobijem 20 do 25 tona ploda, videćemo da li će tako biti – neraspoložen je ovaj proizvođač. On je od gajenja kupine već odustao zbog niske otkupne cene i nedostatka radne snage, a pribojava se da će mu sledeći iznuđeni korak biti – krčenje malinjaka…
Dnevnica berača malina u valjevskom kraju je oko 2.500 dinara, plus dva obroka, prevoz, kafa, sokovi, poneko pivo, priča proizvođač Radovan Lazarević iz Brankovine. Navodi primer da su mu dva berača nedavno nabrala oko 70 kilograma, što mu je donelo nešto preko 9.000 dinara, a koštali su ga 5.000 dinara, plus svi navedeni dodatni troškovi.