Ministarstvo poljoprivrede uputilo je dopis svim lokalnim samoupravama sa podsećanjem na obavezu sprovođenja Uredbe o merama za suzbijanje ambrozije
Ova korovska biljka spada među najrasprostranjenije i najštetnije alergene u Srbiji – nanosi velike ekonomske gubitke poljoprivredi i ozbiljno ugrožava zdravlje građana tokom sezone cvetanja, od jula do septembra.
Lokalne samouprave su dužne da odmah po saznanju o prisustvu ambrozije na svojoj teritoriji pismeno obaveste vlasnike i korisnike zemljišta i nalože im da je uklone u roku od 15 dana. Ako oni to ne urade, komunalne službe obaveštavaju fitosanitarnu inspekciju, koja izdaje rešenja o obaveznom uništavanju. U krajnjem slučaju, uklanjanje se sprovodi prinudno, o trošku nesavesnih vlasnika.
Informacija o upućenom dopisu dostavljena je i načelnicima okruga, koji će nadgledati primenu ovih mera. Ministarstvo apeluje na građane i opštine da zajednički rade na suzbijanju ambrozije, jer je to ključni korak u zaštiti zdravlja ljudi i očuvanju poljoprivredne proizvodnje.


