Površina nelegalnih useva genetski-modifikovanih kultura u Rusiji dostiže oko 400.000 hektara, rekao je rukovodilac Ruskog saveza za žita Arkadij Zločevskij.
Prema njegovim rečima, usevi van kontrole se brzo šire, a oko polovine tih useva čini kukuruz.
“GMO našim poljima ide koracima od sedam milja”, slikovito je izrazio zabrinutost šef Ruskog saveza za žita, a preneo Itar tas.
Pri tome, kako je dodao, sistem kontrole genetski izmenjenih biljaka u Rusiji ne postoji. Dati problem može da reši nedavno usvojen vladin dekret, koji reguliše registraciju genetski modifikovanog semena, kaže Zločevskij.
Registracija GMO semena podrazumeva da registar sadrži informacije o tome kako i na kom mestu je izmenjen genetski kod biljaka, objasnio je i dodao da otkrivanje tih promena u ruskim regionalnim laboratorijma ide prilično teško.
Kako tvrdi rukovodilac Saveza za žita, kontrola postoji samo pri transparentnom mehanizmu dozvola, koji podrazumeva davanje podataka na osnovu kojih se mogu sprovoditi istraživanja.
Odluka vlade “O državnoj registraciji genetskim inžinjeringom modifikovanih organizama, namenjenih za puštanje u životnu sredinu, kao i proizvode dobijene primenom takvih organizama ili koji sadrže takve organizme” doneta je 23. septembra 2013. godine i stupiće na snagu 1. jula 2014. godine.
Dokument podrazumeva stvaranje registra modifikovanih biljaka.
Sada je komercijalni uzgoj GMO kultura zvanično zabranjen. Međutim, stručnjaci tvrde da se u Rusiju ilegalno uvozi seme genetski izmenjenih biljaka.
Prema oceni generalnog direktora Instituta za poljoprivredno tržište, Dmitrija Riljka, oko pet odsto kukuruza i soje gajenih u Rusiji je transgeno. Ukupna površina zasejana žitaricama u Rusiji iznosi 44,5 miliona hektara, podseća Itar tas.
Tanjug