Rusija i EU: Naznake zatopljenja odnosa
Iako je predsednik Evropske komisije poručio da sankcije Rusiji mogu biti ukinute jedino ako ona u potpunosti implementira ukrajinski sporazum, ruski zvaničnici se nadaju da će na forumu ipak uspeti nagovoriti zapadne biznismene da se, uprkos zabranama, vrate u tu zemlju.
Godina 2014. ostaće zapamćena u ruskoj istoriji kao godina aneksije Krima, zahlađenja odnosa i geopolitičkih tenzija sa Zapadom, nametanja sankcija te isključenja Rusije iz društva osam najmoćnijih zemalja sveta. Žalostan prizor te godine dogodio se i u Sankt Peterburgu – “Ruski Davos” bez “top zvaničnika”. No, s današnjim dolaskom Jean-Claude Junckera, prvog visokog zvaničnika Evropske unije koji je od tada kročio u Rusiju, dolaze signali mogućeg zagrevanja odnosa.
Ne traže to samo ruski biznismeni, već i nemački, jer uvođenjem sankcija svi su izgubili i tržište i prihode – od poljoprivrede do teške industrije.
Poljoprivrednicima sankcije odgovaraju
“Ne bih se iznenadio da za tri-četiri godine na tom tržištu zateknemo nove igrače”, rekao je Matthias Platzeck, direktor Nemačko-ruskog foruma.
To se već i događa – voće i povrće iz Evrope na stolovima na Dorogomilovski tržnici zamenili su domaći i regionalni proizvodi. Ruskoj poljoprivredi sankcije su zapravo pomogle, industrija je procvetala. Proizvodnja povrća skočila je 13 odsto, a sira čak 18 odsto.
“Predivni francuski sir zamenio je domaći iz Rusije. Kvalitet mu se popravlja, tako da se rupe nedostatka proizvoda iz uvoza popunjavaju”, navodi Nikolai Ostrakov iz nevladine organizacije Business Russia.
Iz tog razloga ruski poljoprivrednici nisu oduševljeni ukidanjem sankcija i povratkom evropskih proizvoda na njihove stolove. Apel su uputili Vladi, na koji je odgovorio premijer Dmitrij Medvedev, predloživši produženje zabrane uvoza do kraja 2017. godine.
Nema zamene za sve
No, problem je što se ne može naći zamena za sve. S tim problemom suočavaju se restorani koji koriste, na primer, začine i sastojke koji su preegzotični za Rusiju. A ako ih i možete uvesti, preskupi su.
“Pored sankcija, problem je i devizni kurs. Padom vrednosti rublje, cene svih proizvoda su se udvostručile”, objašnjava Maria Makimenko, suvlasnica restorana.
Iz ovih razloga želja za što bržim povratkom evropskih kompanija na rusko tržište je razumljiva.
Francuski Senat je prošle nedelje većinom glasova usvojio zaključak kojim traži od Vlade da što pre ukine ekonomske sankcije Rusiji. Zaključak nije obavezujući, ali je odraz mišljenja francuske i evropske poslovne zajednice o nametnutim sankcijama.