Ruska Federalna agencija za poljoprivredni i fitosanitarni nadzor uvodi zabranu uvoza praktično svih vrsta voća i povrća iz Poljske od 1. avgusta, rekao je Itar tasu rukovodilac službe Aleksej Aleksejenko.
“Radi se praktično o svom voću i povrću – jabuke, kruške, dunje, višnje, trešnje, kupus. Svo voće, sveže i ohladjeno”, objasnio je on.
Prema njegovim rečima, zabrana je uvedena zbog toga što poljska strana krši zahteve za sertifikaciju i zbog pojave biljnih štetočina u proizvodima.
Tako je od početka ove godine Roseljhoznadzor otkrio 27 slučajeva zaraženosti poljskih proizvoda dvema vrstama štetočina – zapadnim (kalifornijskim) cvetnim tripsom i istočnim (voćnim) moljcem.
Pored toga, prema podacima agencije, poljska biljna proizvodnja u mnogim slučajevima predstavlja opasnost za zdravlje stanovništva jer znatno prevazilazi maksimalno dozvoljene nivou ostatak pesticida i prisustva nitrata.
Samo je odeljenje Roseljhoznadzora za Moskvu, Moskovsku i Tulsku oblast u prvom polugodištu ove godine u 211 pošaljaka poljske biljne proizvodnje, ukupne težine više od 3.700 tona, otkrilo povećan sadržaj nedozvoljenih supstanci od dva do 15 puta. Povećan sadržaj pesticida nadjen je u 90 odsto kontrolisanih poljskih jabuka.
Poljska je najveći snabdevač Rusije voćem (pre svega jabukama) i povrćem.
Prema podacima Centralnog biroa za statistiku Poljske, vrednost ukupnog izvoza iz Poljske u Rusiji premašuje jednu milijardu evra godišnje.
Grubanov: Zabrana uvoza voća i povrća u Rusiju šansa za Srbiju
Predsednik udruženja poljoprivrednika “Paor” iz Crepaje Miroslav Grubanov izjavio je danas da će Rusija od 1. avgusta zabraniti uvoz voća i povrća iz Poljske i ocenio da Srbija treba da iskoristi tu situaciju.
“Poljska je veliki izvoznik tih proizvoda na rusko tržište, pa se postavlja pitanje da li će Srbija umeti da iskoristi tu šansu ili će biti kao sa izvozom svinjetine”, kazao je Grubanov za Radio-televiziju Vojvodina. Grubanov je rekao da Srbija treba što više da podstiče mala poljoprivredna gazdinstva, jer je to i predlog Evropske komisije članicama Evropske unije (EU), zbog toga što čak 12 miliona proizvođača u EU poseduje manje od pet hektara zemlje.
Kako je objasnio, Evropski odbor za poljoprivredu traži da se uspostavi ravnoteža između prodajnih cena poljoprivrednih proizvoda i troškova proizvodnje, jer nestanak malih poljoprivrednih gazdinstava neće povećati konkurentnost velikih proizvodnih sistema.
“Razvoj i povećanje konkurentnosti malih proizvođača bi tako bio u skladu sa evrointegracijama. Srbija želi u Evropu, ali kao da ne želi opstanaka malih poljoprivrednih gazdinstava. Šansa je tu samo je treba iskoristiti”, kazao je Grubanov i podsetio da su Ujedinjene nacije proglasile 2014. godinu za godinom malih porodičnih gazdinstava. (RTV)
Blic/RTV