Ruske vlasti podigle su optužnice protiv svih 30 članova broda organizacije Grinpis za pirateriju zbog njihovog protesta na ruskoj naftnoj platformi u Arktiku.
Istražno odeljenje suda u Murmansku navelo je da je danas podnelo optužnice protiv 16 preostalih članova posade, dok je prvih 14 aktivista optuženo za pirateriju juče.
Prema ruskim zakonima, za pirateriju je predviđena kazna zatvora do 15 godina zatvora i novčana kazna do 500.000 rubalja (oko 10.000 evra).
Aktivisti Grinpisa pokušali su 18. septembra u Pečorskom moru da se popnu na naftnu platformu Prirazlomna u znak protesta zbog eksploatacije nafte na Arktiku.
Narednog dana, ruske specijalne snage uhapsile su svih 30 ljudi s broda “Arktik sanrajz” (Arctic sunrise) među kojima su i dva novinara, i prebacile ih u zatvor u Murmansku i okolnim gradovima.
Ruski istražitelji su ranije danas podneli optužbe za piratstvo protiv 18 od 30 uhapšenih aktivista sa broda Grinpisa zbog pokušaja da održe protest na naftnoj platformi.
U sredu su podnete optužbe protiv 14 aktivista, a danas protiv još četvoro, dok su ostalih 12 prebačeni iz pritvora u istražni centar u Murmansku na severu Rusije.
Svim uhapšenima su dodeljeni advokati i prevodioci, prenela je agencija Itar-Tas. Grinpis je u međuvremenu saopštio da će advokati poneti žalbu na sudsku presudu protiv aktivista.
Prošle sedmice je Lenjinski sud u Murmansku na zahtev tužilaca doneo odluku o dvomesečnom pritvoru svih aktivista sa broda Arktička zora.
Među uhapšenima su državljani Brazila, Velike Britanije, Finske, Ukrajine, Holandije, Rusije, saopštio je pravnik ruskog odeljenja Grinpisa Mihail Krejndlin. Grinpis tvrdi da su aktivisti te organizacije sprovodili mirnu akciju protesta protiv eksploatacije nafte na Arktiku, rekao je Krejndlin.
“Naši aktivisti nisu imali motiv da preuzmu ničije vlasništvo, te stoga nema ni krivičnog dela”, izjavio je Krejndlin.
S druge strane, ruski ministar prirodnih resursa Sergej Donskoj smatra da je reakcija ruske policije i istražnih organa bila adekvatna “jer akcije takve vrste mogu imati ozbiljne tehnološke i ekološke posledice”, prenose ruski mediji.
Grinpis ne isključuje mogućnost žalbe Evropskom sudu za ljudska prava, navodi agencija RIA Novosti reakciju programskog direktora Grinpisa u Rusiji Ivana Blokova.
“Sačekaćemo rešenja svih instanci u Rusiji, a potom nameravamo da podnesemo tužbu Evropskom sudu za ljudska prava”, rekao je Blokov. Prema ruskom zakonu, maksimalna zaprećena kazna za ovo krivično delo je 15 godina zatvora.
Svih 30 osoba koje su uhapšene kada je ledolomac koji je plovio pod holandskom zastavom zaustavila pogranična policija nalaze se u pritvoru u Murmansku, gradu na severu Rusije.
Svima je određen dvomesečni pritvor. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je prošle sedmice da aktivisti Grinpisa koji su uhapšeni pri pokušaju da održe protest nisu pirati, ali da su prekršili zakon.
Međunarodne organizacije za zaštitu životne sredine upozoravaju da ispitivanje nafte na Arktiku ugrožava živi svet Severnog ledenog okeana. Na Akrtiku se nalaze najveće do sada neeksploatisane rezerve nafte.
Beta