Sjedinjene Američke Države suočavaju se sa nestašicom jaja, zbog čega su njihovi trgovci povećali uvoz jaja iz Turske
Prema Centralnom udruženju proizvođača jaja Turske, ove godine se planira izvoz 420 miliona jaja u SAD, što je rekordna količina. Predsednik turskog udruženja proizvođača jaja, izjavio je da je ptičiji grip glavni razlog povećanja izvoza.
Očekuje se da će rešavanje nestašice jaja u SAD-u trajati mesecima, a Ministarstvo poljoprivrede SAD-a predviđa dodatni rast cena jaja od 20 odsto ove godine. Prošlog meseca cene su porasle za 15,2 odsto i sada su 50% više nego u istom periodu prošle godine, prenosi portal SEEbiz.
Stručnjaci smatraju da povećani uvoz iz Turske neće u potpunosti rešiti problem.
Prošle godine SAD je iz Turske uvezao 71 milion jaja, dok se ove godine očekuje šestostruko veći uvoz – 240 miliona jaja do jula, a do kraja godine gotovo isto toliko.
Turska je peti najveći izvoznik jaja u svetu, iza Holandije, SAD-a, Poljske i Nemačke, a prošle godine je izvezla jaja vredna 411 miliona dolara.
Očekuje se da će turski izvoz jaja u SAD ove godine vredeti 37 miliona dolara.
Cena jaja u SAD otišla u nebesa, potrošači počeli da iznajmljuju kokoške
Cene jaja u SAD-u nastavile su trend rasta i u januaru, a pakovanje od deset komada prosečno košta oko pet, a u nekim državama osam, pa čak i deset dolara.
Proizvođači imaju svoja opravdanja i razloge, ali potrošači pokušavaju da zaobiđu paprene cene na veoma inventivne načine. Jedan od njih je iznajmljivanje kokoški.
Kompanije koje su se specijalizovale za ovu jedinstvenu uslugu obezbeđuju mušterijama sve što im treba da počnu svoju sopstvenu proizvodnju jaja. Ovo tipično podrazumeva nekoliko kokoški, mali kokošinjac, prehranu i uslugu savetovanja. Kompanija “Rent The Chicken”, koja iznajmljuje kokoške na period od šest meseci, saopštila je da im je posao značajno porastao.
Foto: rentthechicken.com