Dve hiljade grla rogate stoke iz Suseka uskoro će krenuti na ispašu na seoski pašnjak i dunavske ade. Susek je selo sa 1.005 stanovnika, koji se bave stočarstvom i u ovom trenutku imaju 1.200 registrovanih grla muznih krava i gotovo osam stotina junadi i teladi. Dok drugi smanjuju broj muznih krava, u tom selu nastoje da ga povećaju. Jesenas su kupili 42 steone junice „štajerke“, a planiraju da povećaju stado za još 40 do 50 grla, iz uvoza ili da kupe junice druge reprodukcije. Dobre poslovne odnose imaju sa „Šabačkom mlekarom“, kojoj svakog dana isporučuju više od 2.500 litara mleka.
– Mislim da imamo najviše rogate stoke u Srbiji. Nama su baza muzne krave, a tovimo samo junad koja su oteljena u našim štalama. Do sada nismo imali većih problema, naše krave idu na pašu, na ade pored Dunava, danas ih ima oko 150 hektara, a bilo je duplo više, kao i na seoski pašnjak od 200 hektara. Međutim, polako nas pristižu i problemi, jer smo ostali bez 50 hektara pašnjaka u potesu Vagaš. Kažu da je to državno zemljište i da će ga dati u arendu. Međutim, to je oduvek bio seoski pašnjak. To što su „Vojvodinašume“ posadile sto hektara topole na adama gde smo napasali stoku, tu ništa ne možemo, ali ovih 50 hektara nećemo dati – priča nam Luka Apić, predsednik Mesne zajednice Susek.
Slično misle i ostali domaćini i kažu da će tražiti razgovor kod ministra poljoprivrede jer, kako tvrde Susečani, bez ispaše nema ni proizvodnje mleka i mesa. Tov u zatvorenim štalama se ne isplati i gubi se na kvalitetu. Da je susečki sir i mleko ekstra kvaliteta potvrđuju i priče sa pijace u Novom Sadu, gde se kupci otimaju za njihov sir. Razmišljalo se u Suseku i o vlastitom pogonu za preradu, ali se ipak došlo do računice da je jeftinije da trgovačka kuća „Podunavlje“ organizuje otkup i da mleko isporučuje „Šabačkoj mlekari“.
Susečki domaćini kao što su braća Bane i Miki Bogojević koji imaju 70 grla rogate stoke, muznih krava, junadi i teladi, Rade Paroški 50, Nukola Lazinić i Jova po 25, Todor Ignjatović 30 muznih krava, računaju da će selu ostati 50 hektara pašnjaka.
– Imamo mnogo stoke i nemamo nezaposlenih u selu, jer se svi bave stočarstvom. Uzgoj rogate stoke na pašnjacima, koji isključuje velike količine skupog koncentrata, daje dvostruku korist – jeftiniju proizvodnju i kvalitetnije meso i mleko. Istina, tovljena junad ne dostižu kilažu od 600, već od 400 kilograma, ali je meso kvalitetno i ukusno, nema mirisa koncentrata. Znate, pored ovih domaćina sa više od 20 grla krupne rogate stoke, u selu ima tridesetak meštana koji drže po 20 grla. Nema kuće bez krava. U opštini Beočin pokušavamo da povećamo poljoprivredni budžet, da nabavimo što više kvalitetnog rasplodnog materijala stočarima i sadnog voćarima i vinogradarima – objašnjava Luka Apić.
– Poljoprivreda se u našoj opštini, posebno voćarstvo i stočarstvo, ubrzano razvija, pa želimo da što više možemo pomognemo da se dođe od kvalitetnih rasa stoke i vrsta voća i vinove loze. Što se Suseka tiče, po broju stoke je šampion u Vojvodini, a verovatno i u Srbiji – kaže Bogdan Cvejić, predsednik opštine Beočin.
Već je počela ispaša, pa će ovih dana ordija stoke iz Suseka krenuti sa seoskim čobanima na dunavske ade.
Politika.