Nacionalni park (NP) Tara i američki NP ”Black Canyon” iz Kolorada, potpisali su u Beogradu Sporazum o saradnji, koji predviđa razmenu znanja, iskustva i osoblja u obostranom interesu dva parka
Sporazum o saradnji u Botaničkoj bašti Jevremovac potpisali su vršilac dužnosti direktora Javnog preduzeća (JP) NP Tara Dragić Karaklić i upravnik NP ”Black Canyon” u Koloradu, Brus Noble, a potpisivanju su prisustvovali i ambasador SAD Kajl Skat i državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović.
Skat je rekao da se sporazumom dva NP obavezuju na petogodišnju saradnju i uzajamnu pomoć, u cilju očuvanja tih spomenika prirode. ”Sporazum pokriva saradnju u raznim oblastima, od upravljanja prirodnim mogućnostima, restauracije močvara i šuma, kontrole retkih vrsta, nadgledanja kvaliteta vode i vazduha, preko obuke u oblasti zaštite životne sredine, ali i planove i projekte za izgradnju kampova za mlade i planiranje u oblasti eko turizma, pa do održavanja veb stranica”, kazao je on.
Ambasador SAD-a je naglasio da će se ove sedmice razraditi precizniji plan saradnje dva NP u predstojećim godinama.
Ljubav prema prirodi
On je naveo i da srpski i američki narod dele ljubav prema prirodi, dodajući da je mnogo rada potrebno uložiti u očuvanje i upravljanje NP i da svi koji obavljaju taj zadatak moraju da poseduju posebne veštine kako bi sačuvali netaknutu prirodu tih parkova, a u isto vreme ih učinili pristupačnim za posetioce.
Prema njegovim rečima, mnogi smatraju i da su ”nacionalni parkovi” kojih u Americi ima 59 i koji brinu o više od 200.000 kvadratnih kilometara netaknute divljine i prirodne lepote najbolja američka ideja.
”Teritorija nacionalnih parkova u Americi je veća od teritorije dve Srbije”, naglasio je Skat dodajući da su NP Tara ”Black Canyon”, sličnih karakteristika, da poseduju slične šume i da se suočavaju sa sličnim izazovima.
Profitabilni nacionalni parkovi
Uprava Nacinalnog parka Crni kanjon iz Kolorada na čelu sa gospodinom Burs Noblom u 2016. godini je ostvarila ekonomsku dobit lokalnoj zajednici u visini od preko 18 miliona dolara. ”To se uklapa u naše zagovaranje da zaštita prirode i životne sredine nije trošak već investicija i motor lokalnog ekonomskog razvoja kroz razvoj turizma. Treba da naučimo od američkih kolega kako da od 1 dolara investicije dobijemo 10 dolara dobiti”, rekla je ovom prilikom dr Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Božovićeva je kazala da NP Tara ima ogroman starteški značaj za Srbiju, dodajući da obuhvata teritoriju od preko 25.000 hektara i da ima ogromne turističke potencijale i arheološku dimenziju.
”Srbija i SAD imaju već stratešku saradnju u oblasti političkih i ekonomskih odnosa, a ovaj ugovor otvara novu dimenziju saradnje koja je u funkciji zaštite prirode. NP Tara će sada imati mogućnosti da koristi znanja i iskustva američkog NP”, rekla je ona dodajući da će iskustva biti dragocena i za lokalne samouprave.
agronews