Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je danas da Saudijska Arabija otvara svoje tržište za poljoprivredne proizvode iz Srbije, kao i da su u toku pregovori sa dva velika investitora iz Kine i Egipta koja se bave preradom kukuruza
„Juče nam je potvrđeno da Saudijska Arabija otvara svoje tržište za poljoprivredne proizvode iz Srbije – goveđe meso, jagnjeće meso, mleko i mlečne proizvode”, kazao je Nedimović za RTS.
Podsetio je da su potpisani i sporazumi sa Indonezijom.
”Oni (tržište) otvaraju prvo za jabuku, za kukuruz, pa idemo dalje na nova tržišta”, rekao je on.
Nedimović je istakao i da su u toku pregovori sa dva velika investitora – jednim iz Egipta i jednim iz Kine. „I jedan i drugi se bave preradom kukuruza i proizvodnjom glukoze, nekih sirupa i proizvoda za farmaceutsku industriju. To su finalni premium proizvodi od kukuruza. Njima je ideja da prerađuju oko pola miliona tona kukuruza”, naveo je ministar, ali nije iznosio više detalja.
Dodao je i da je ministar poljoprivrede Egipta najavio da će u martu doći u Srbiju baš zbog realizacije te investicije.
Nedimović je kazao i da su za poljoprivrednike obezbeđene dovoljne količine veštačkog đubriva iz uvoza i da će ga biti za sve radove u ratarstvu.
”Obezbedili smo 400.000 tona veštačkih đubriva i biće potpuno podmireni poljoprivredni proizvođači za pšenicu i kasnije za ostale ratarske kulture”, precizirao je on i dodao da je obezbeđeno i seme za setvu.
Naglasio je i da poljoprivrednici imaju mogućnosti da uz pomoć države kupuju repromaterijal, mašine, opremu i prerađivačke kapacitete.
”Imamo četiri-pet konkursa koji su već u toku. Za nabavku mehanizacije dobijete pola novca, za kupovinu traktora imate dva konkursa. Iz IPARD-a sedmog februara kreće novi poziv. Što se tiče sektora stočarstva, imate već otvoren poziv za nabavku traktora od 80 kilovata, gde država da pola novca besplatno, 40 odsto je kredit, a 10 odsto je sopstveno učešće”, rekao je Nedimović, prenosi Beta.
Najavio je i da u martu počinje isplata ukupno 55 miliona evra kao podsticaj 12.000 dinara po hektaru svim poljoprivrednim proizvođačima.