Uspešnim završetkom projekta realizovanog sa ekspertima iz Sektora za carine i akcize, Hemijsko-tehnološkog direktorata Poreske službe Španije, vrednog 250.000 evra, pod pokroviteljstvom EU, načinjen je prvi korak ka modernoj Carinskoj laboratoriji Srbije
Važan deo svih savremenih carinskih administracija predstavljaju dobro opremljene laboratorije, čija je uloga nezamenljiva u otkrivanju najrazličitijih prevara u oblasti međunarodne trgovine. Pomoćnica direktora u Sektoru za tarifske poslove Uprave carina Srbije Sara Srdić kaže za Dnevnik da pokušaji prevara u oblasti međunarodne trgovine, bogaćenje pojedinaca na račun države i ugrožavanje zdravlja građana je nešto što svakako u Upravi carina neće dopustiti.
– Da bi mogli da vršimo složene analize i kontrolišemo uzorke robe tako da državni interes bude prioritetan, potrebno nam je da naša laboratorija može da odgovori takvim zahtevima, odnosno da raspolaže boljim tehničkim i tehnološkim resursima, za šta nam je pre svega potrebna nova zgrada – naglasila je pomoćnica direktora u Sektoru za tarifske poslove Uprave carina Srbije, Sara Srdić izražavajući nadu da će preporuke koje su proistekle iz upravo okončanog tvining projekta sa kolegama iz Španije u velikoj meri doprineti ostvarenju postavljenog cilja.
U Španiji, koja je tvining partner srpske carine u ovom projektu, na godišnjem nivou analitički se ispita oko 10.000 uzoraka. Osim svrstavanja robe prema carinskoj tarifi, ispituju se i proizvoda koji podležu naplati akcize, kako pri uvozu, tako i na unutrašnjem tržištu, robe koja je predmet krijumčarenja, poput narkotika i sl.
Vođa projekta, ekspert iz Hemijsko-tehnološkog direktorata Poreske službe Španije Huan Antonio Fernandez Martin ističe da je ovaj tvinig projekat bio dobra prilika da sa kolegama iz Srbije podele iskustva u organizaciji i načinu rada koja su se u španskim laboratorijama pokazala izuzetno efikasnim.
– Nova saznanja će kolegama iz Carinske laboratorije Srbije biti neophodna za budući uspeh pri izvođenju složenih zadataka koji im predstoje u procesu modernizacije – dodao je Martin.
Vođa projekta u Upravi carina Srbije Aleksandra Šarenac kaže da su u toku projekta organizovane i dve studijske posete Regionalnoj carinskoj laboratoriji u Barseloni i Centralnoj carinskoj laboratoriji u Madridu, kao i da su predstavnici Carinske laboratorije Srbije bili impresionirani onim što su imali prilike da vide u Španiji.
– Imali smo priliku da uporedimo infrastrukturu, opremljenost, organizaciju i način rada jedne Carinske laboratorije standardnog nivoa, kao što je ona u Barseloni, ali i da se upoznamo sa laboratorijom naprednog nivoa u Madridu, kaže Šarenac za Dnevnik i dodaje da laboratorija u Barseloni ima oko 1500 m2, dok ona u Madridu ima skoro 7000 m2 i ubraja se u red najopremljenijih carinskih laboratorija na svetu.
– Za nas najznačajnije je da smo na primeru laboratorije u Barseloni prepoznali model dobro opremljene carinske laboratorije srednjeg nivoa koja je u skladu sa svim standardima EU kakvom i sami treba da težimo kroz buduće projekte modernizacije – pojasnila je naša sagovornica.
U carinskim laboratorijama se, pored ostalog, utvrđuje i da li određeni uvozni proizvodi predstavljaju opasnost po zdravlje potrošača, ili na bilo koji način izazivaju štetne posledice, kao i to, da li je sastav proizvoda lažno predstavljen kako bi se smanjile uvozne dažbine.
Inače, na osnovu analiza koje radi carinska laboratorija sprovodi se veliki broj naknadnih kontrola, kojima se dolazi do toga, da li je pogrešno svrstavanje robe bilo posledica namere ili neznanja. U svakom slučaju, ove godine je takvih negativnih nalaza bilo oko 35%, što je uslovilo, da u daljem toku postupka bude osporen tarifni stav prilikom deklarisanja robe. To zapravo znači da su zbog visine dažbina koje bi realno trebalo da plate uvoznici spremni na razne mahinacije i ne mare mnogo za činjenicu da će time oštetiti državni budžet. Sa druge strane, za građane je naravno najvažnije da li bi proizvod mogao biti štetan po njihovo zravlje…
– Јedan od svežijih primera je preparat koji se na našem tržištu vrlo agresivno reklamira kao dijetetski suplement sa određenom namenom, a naše analize su pokazale da zapravo ima potpuno suprotan efekat na korisnika, jer se ispostavilo da je sadržaj aktivne materije u njemu višestruko veći od navedenog na deklaraciji. U ovakvim slučajevima, dužni smo da alarmiramo nadležne za izdavanje dozvola za uvoz, kako tako nešto ne bi završilo na tržištu. Upravo se u ovom primeru prepoznaje dragocena uloga carinske laboratorije – ističe Gordana Vasiljev.
Gorivo prikazuju kao rastvarač
Načelnica Carinske laboratorije Gordana Vasiljev kaže, da se dešavalo se da analize pokažu, da sastav određenih proizvoda ne odgovara onome što stoji u deklaraciji ili sertifikatima koji prate robu.
– Imali smo slučajeve, da se pri uvozu gorivo deklariše kao rastvarač, kako bi se izbeglo plaćanje akcize, ili da proizvod prijavljen kao aktivna materija za proizvodnju dijetetskih suplemenata iz Kine, ni u tragovima ne sadrži deklarisanu aktivnu materiju, što drugim rečima znači da je u pitanju obmana korisnika, koji ništa neće postići unosom takvog dodatka ishrani, a pritom će ga skupo platiti misleći da ima efekta po njihovo zdravlje – pojasnila je načelnica Vasiljev za naš list.
– U našoj carinskoj laboratoriji, na godišnjem nivou, obradi oko 3.000 uzoraka, što nije malo, ako se imaju u vidu naši više nego skromni tehnički uslovi i opremljenost.