Profesor Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Aleksandar Sedlar poručio je da je Srbiji potrebna suštinska promena odnosa prema poljoprivredi i poljoprivrednicima, jer se, kako je ocenio, samo uz agrar kao nacionalni interes može graditi slobodno i nezavisno društvo
Obraćajući se okupljenima na Slaviji, Sedlar je upitao da li građani mogu biti istinski nezavisni i slobodni ukoliko nemaju zdravstveno bezbednu hranu i čistu vodu.
„Da li ćemo, dobri ljudi, imati zdravstveno bezbednu hranu i čistu vodu ako pratimo viziju i misiju Rio Tinta? Hoće li Srbija sa Rio Tintom u nezavisnost i slobodu? Neće kopati“, poručio je Sedlar, prenosi portal Nova.
On je istakao da društvo mora da prepozna poljoprivrednika kao nosioca ekonomskog razvoja i partnera u, kako je rekao, najvažnijem poslu Srbije – proizvodnji hrane.
„Moramo da priznamo seljaka kao partnera u glavnom poslu Srbije, u proizvodnji hrane, a ne da ga posmatramo kao socijalni slučaj kome obećavamo subvencije“, naveo je profesor Poljoprivrednog fakulteta.
Sedlar je upozorio da Srbija mora odgovornije da gazduje svojim zemljištem i resursima, jer, kako je rekao, ukoliko se zemlja prepusti drugima, posledice će biti dugoročne. Posebno je naglasio potrebu da se mladi vrate u sela, uz bolje uslove života, obrazovanje i ulaganja u one koji se zaista bave poljoprivredom.
„Moramo vratiti mladost u sela, obezbediti im uslove da bolje žive, da se edukuju, investirati u njih, ali u one prave mlade paore“, rekao je Sedlar.
Govoreći o brojnim problemima u agraru, on je ocenio da je ključna promena društvenog odnosa prema poljoprivredi.
„Ako ne promenimo sebe, svoje navike i odnos prema poljoprivredi, nećemo uspeti u onome u čemu moramo uspeti, a to je da poljoprivreda postane nacionalni interes. Da bismo bili slobodni, da bismo bili nezavisni, poljoprivreda mora biti nacionalni interes Srbije“, poručio je Sedlar.


