Seljaci: Šta će knjigovođa za mali obor?
Neka prestanu da sistem uvode preko nas, seljaka. Šta će nekome ko radi pet ili 10 hektara, ili ima jednu krmaču i nekoliko prasadi, knjigovođa. On i sam gleda od čega da preživi. Kako onda da „namakne“ još 100 evra mesečno za knjigovođu. Ovim propisom samo će ga oterati u „sivu ekonomiju“ – ovako, u dahu, na odredbe Zakona o porezu na dohodak građana, koje predviđaju da svako poljoprivredno gazdinstvo angažuje knjigovođu, reaguje Vojislav Malešev, lider Kluba „100 P plus“.
Zakon o porezu na dohodak građana usvojen je pre šest meseci, a primena je počela od decembra. Taj akt nametnuo je registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima obavezu da vode knjigovodstvo ili iznajme računovođu. Kazne za nepoštovanje ovog propisa su od 50.000 do 500.000 dinara.
– Ovakva obaveza, donekle je i razumljiva za nas, koji smo u sistemu PDV, ali, za mala gazdinstva, većinom staračka, apsolutno je neopravdana – dodaje Malešev. – Kako oni da se snađu u tome, kako da angažuju knjigovođu, kako da znaju koji je dobar, i da li treba da slušaju njegove savete. Umesto toga, verovatno će se „povući“ u sivu ekonomiju, proizvode prodavati švercerima i nakupcima, i tako „zaobilaziti“ sistem, čime će država dodatno biti na šteti.
Milorad Orihan, iz Kucure, koji se bavi ratarstvom i obrađuje oko 40 jutara oranica, takođe kaže kako je ovakav propis, u najmanju ruku – smešan.
– Kako da platim knjigovođu, kad sam za žito dobio 16 dinara po kilogramu, a za kukuruz 13 dinara – ogorčen je Orihan.
– Nadam se da će ovaj propis biti promenjen, pošto je, u najmanju ruku, smešan i nelogičan…
Đorđe Bugarin, sekretar Udruženja poljoprivrede, Privredne komore Vojvodine, takođe ističe kako ovaj propis ima logike, samo ako se primeni na one poljoprivrednike koji su već ušli u sistem PDV.
– Koliko je meni poznato, ovo pitanje je regulisano podzakonskim aktima, pošto u samom zakonu taj problem nije regulisan – kaže Bugarin.
– Čudi me, ako je već tako određeno, da nijedna institucija nije ranije reagovala, odnosno, što Ministarstvo finansija, ili Poreska uprava, nisu ranije skrenuli pažnju zemljoradnicima i javnosti na ove promene. Ne može se od poljoprivrednika očekivati da prate medije, ili, „Službeni glasnik“.
Novosti