Selo Donji Vrtogoš poznato je po plasteničkoj proizvodnji. Proizvode rano voće i povrće za svoje potrebe, ali ima i onih koji ulaganjem u određenu proizvodnju, uspevaju da unaprede poslovanje i robu plasiraju na tržištu u zemlji i okruženju.
Za generacije Trajkovića iz Donjeg Vrtogoša kod Vranja poljoprivreda je bila glavna preokupacija. Nenad se sa duvana preorijentisao na povrće. Počeo je pre 25 godina sa dva manja plastenika, a sada ih ima šest.
“Cena proizvoda koji mi proizvodimo skoro deset godina se ne menja, a sva ostala sredstva, đubriva, praškovi, pesticidi, fungicidi, to je sve otišlo”, kaže Nenad Trajković, poljoprivrednik.
Veći deo robe Trajkovići prodaju na pijaci, i tamo se kažu, oseća slabija kupovna moć stanovništva, pa to utiče na plasman.
“Najviše u Vranju imamo tezgu, svaki dan idemo. Sad trenutno imamo spanać i salatu”, kaže Violeta Trajković.
I Dejan Jovanović je šansu video u poljoprivredi. Iako je završio fakultet opredelio se za proizvodnju. Od 150 hiljada sadnica ruža veći deo izvozi u zemlje u okruženju.
“Isplati se u tom smislu što celokunu količinu proizvodnje mi uspemo da realizujemo, tj. prodamo, što je vrlo bitno. Jer da ostane određena količina sadnica, onda bi egzistencija posla bila ugrožena”, kaže Dejan Jovanović, poljoprivrednik.
I Dejanu i Nenadu u radu pomažu ukućani, a u sezoni angažuju i po 12 radnika.
“Kalemarstvo je lep posao, jula meseca se kalemi, na jesen se vadi sadnica i sad se pakuje”, kaže Miloš Todorović, kalemar.
Poljoprivrednu proizvodnju u Pčinjskom okrugu karakterišu male i usitnjene parcele. Trajkovići i Jovanovići iz godine u godinu ulažu u proizvodnju i prate savete stručnjaka.
“Da se uključe malo intenzivnije u proizvodnju, i voćarsku i povrtarsku, kako bi dali maksimum svojim usadima i zasadima”, kaže dipl.ing. Dejan Mujakić iz Poljoprivredne stručne službe u Vranju.
Na teritoriji Pčinjskog okruga registrovano je 15 hiljada poljoprivrednih gazdinstava, najviše na području Vranja. Oko 62 odsto, od ukupnog broja, nosioci gazdinstava su stariji od 50 godina.
RTS