Poljoprivreda Srbije je dodatno ugrožena gotovo potpunom liberalizacijom tržišta, odnosno smanjenjem uvoznih carina za agrarne proizvode iz Evropske unije od 1. januara ove godine, izjavio je danas profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu Miladin Ševarlić.
– Poljoprivrednici iz Srbije nisu spremni za konkurenciju iz EU, jer je i bez nje u poslednjih 10 godina nestalo 150.000 malih gazdinstava – kazao je Ševarlić komentarišući stupanje na snagu poslednje faza liberalizacije trgovine sa EU.
Ona je počela 2009. po Prelaznom trgovinskom sporazumu, a sada donosi ukidanje ili dodatno smanjenje uvoznih carina za većinu proizvoda iz Unije.
Ševarlić koji je i predsednik Društva agrarnih ekonomista Srbije, smatra da će poslednja faza liberalizacije, doprineti da Srbija “izgubi” još 250.000 poljoprivrednih gazdinstava.
Prema njegovim rečima, “na taj način ispuniće se očekivanja EU da smanje izdvajanja iz budžeta za sufinansiranje subvencija za srpsku poljoprivredu”.
Ševarlić je precizirao da prosečan srpski poljoprivrednik proizvodi deset puta manje hrane od nemačkog poljoprivrednika. Odnosno, poljoprivrednik iz Srbije proizvodi za oko 18 potrošača, a onaj iz Nemačke za 160 što, kako je ukazao, najbolje govori o nekonkurentnosti domaćeg agrara.
On je ocenio da Prelazni sporazum ima katastrofalne posledice posebno u poljoprivredi jer je ona izvozno orijentisana, a uvozno zavisna od sirovina potrebnih za agrarnu proizvodnju, kao što je mineralno đubrivo, veterinarski lekovi, sirovine za stočnu hranu.
– Problem je i to što je Srbija jedina država koja je ušla u fazu potpune liberalizacije, a da nije započela proces pregovora (sa EU), kada se, po pravilu, stiče pravo na barem minimalno učešće u pretpristupnim fondovima namenjenim poboljšanju konkurentnosti poljoprivrede i ravnomerinijem regionalnom razvoju – rekao je on.
Ševarlić je kazao da niko u državi još nije napravio analizu koliko je novca izgubljeno u domaćem agraru nakon početka liberalizacije tržišta, dodavši da gotovo ništa nije urađeno ni u povećanju konkurentnosti i produktivnosti pre otvaranje tržišta, iako se godinama o tome pričalo.
Problem, kako smatra, predstavlja i to što su mnoga srpska sela ostala samo sa staračkim domaćinstvima, te će liberalizaciju tržišta najviše osetiti mala i staračka gazdinstva koja ioanko ne ostvaruju znatniju zaradu.
Balast većoj konkurentnosti domaće poljoprivrede, po njegovom mišljenju, predstavljaju i loša infrastruktura u selima, stara mehanizacija.
– Zbog neadekvatnih mera agrarne politike koje su sprovodjene, posebno od 2004. do danas, favorizovani su veliki proizvodjači da budu još jači – kazao je on.
Ševarlić ne očekuje da će liberalizacija doprineti smanjenju cena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz uvoza, jer se to nije desilo ni kada je od 2009, po Prelaznom trgovinskom sporazumu, počelo fazno smanjivanje carine.
On smatra da Srbija može da umanji negativne efekte liberalizacije uvođenjem vancarinskih i sezonskih ograničenja, propisivanjem obaveze o minimalnoj zastupljenosti domaćih proizvoda u trgovinama i zaustavi uvoz sirovina i proizvoda na bazi genetski modifikovanih organizama.
Beta