Sindikat “Nezavisnost“ u “Vršačkim vinogradima“ i Udruženje akcionara tog preduzeća predložili su ukidanje Zakona o privatizaciji i Agencije za privatizaciju, ocenjujući da bi nastavak svojinske transformacije doveo do daljih otpuštanja radnika, smanjenja privredne aktivnosti i ruiniranja privrede Srbije.
Sindikat “Nezavisnost” i Udruženje akcionara u “Vršačkim vinogradima” smatraju da ukidanjem Zakona o privatizaciji i Agencije za privatizaciju država neće biti oštećena jer će i dalje imati mogućnost da svoj kapital, pod tržišnim uslovima jednakim za sve akcionare, odnosno suvlasnike, prodaje na tržištu, odnosno berzi.
Ali, biće smanjena opasnost od daljih otpuštanja i ruiniranja preduzeća birokratskim metodama, mimo tržišnih uslova, napominju sindikat i akcionari “Vršačkih vinograda”.
“Skrećemo pažnju da će se, ako se Zakon o privatizaciji hitno ne stavi van snage, veliki broj preduzeća naći u likvidacionom postupku posle juna 2014. godine, primenom članova 14. i 20. Zakona o privatizaciji, uključujući i AD ‘Vršački vinogradi'”, navedeno je u pismu.
U pismu upućenom predsedniku UGS “Nezavisnost“, kao svom predstavniku u Socijalno-ekonomskom savetu Srbije, sindikat “Nezavisnost” u “Vršačkim vinogradima” i Udruženje akcionara tog preduzeća, navedeno je da je privatizacija administrativno-birokratski proces u kome dolaze do izražaja sitnosopstvenički i stranački interesi.
“Ovaj proces omogućava legalizaciju kriminalom, zloupotrebama i korupcijom stečenog kapitala, odnosno, dalju akumulaciju kapitala od strane malog broja ljudi na štetu većine, te predstavlja žarište visoke korupcije”, ocenjeno je u pismu.
U procesu privatizacije cena se ne formira prema tržišnim uslovima. Preduslov za tržišno formiranje cene bi bio da ne postoji imperativ, odnosno obaveznost prodaje u određenom roku, uz pretnju likvidacijom preduzeća ako ne bude prodato.
Pošto je prodaja obavezna i vezana za rok, preduzeće se mora prodati čak i ispod tržišne cene, a potencijalnim kupcima je to poznato. U toj situaciji kupci će, naime, radije sačekati predstojeću zakonsku likvidaciju preduzeća, radi kupovine njegove imovine po bagatelnim cenama, uz otpuštanje svih radnika, nego kupiti preduzeće po tržišnoj ceni u privatizacionom postupku.
“A kod zakonske likvidacije preduzeća na gubitku su, pored zaposlenih, takođe i država, akcionari i sindikati”, ukazuje se u pismu.
Ukidanje Zakona o privatizaciji može se, kako je navedeno, izvršiti izmenama Zakona o privrednim društvima i tim izmenama bi se uredio način upravljanja državnim kapitalom u privrednim društvima.
Tanjug