U Beogradu je juče počela trodnevna regionalna konferencija poljoprivrede Lendnet, posvećena efikasnom upravljanju zemljištem, a pre svega komasaciji i zakupu zemljišta.
Konferenciju organizuje Ministarstvo poljoprivrede pod pokroviteljstvom programa Organizacije UN za hranu i poljoprivredu FAO i Nemačke organizacije za tehničku saradnju GIZ.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Zoran Rajić rekao je da Srbija u toj oblasti usklađuje svoje propise sa EU, a cilj je očuvanje fonda poljoprivrednog zemljišta i njegovog potencijala, izgradnja infrastrukture, ukrupnjavanje parcela i poseda i povećanje konkurenosti.
Efikasno upravljanje poljoprivrednim zemljištem nije moguće bez razvijenog tržišta poljoprivrednog zemljišta, rekao je Rajić i najavio da će Ministarstvo predložiti novi zakon o poljoprivrednom zemljištu kako bi se to regulisalo.
“Započeli smo značajne projekte komasacije za koje smo dobili sredstva iz predpristupnih IPA fondova EU i nemačke Vlade, u najnerazvijenijem delu Srbije – jugoistočnom i južnom”, kazao je Rajić. On je dodao da će projekat realizovati više lokalnih samouprava, i da on treba da posluži kao dobar primer drugima kako treba uticati na razvoj ruralnih sredina.
Ove godine na konferenciji, koja se održava po šesti put, a prvi put u Srbiji, učestvuje 104 stručnjaka iz više od 30 zemalja koji će razmeniti iskustva iz oblasti komasacije. Lendnet je neformalna međunarodna mreža stručnjaka za upravljanje zemljištem, a predstavnik FAO, Rihard Eberlin, rekao je danas da se radi i na formilnom, odnosno zvaničnom uspostavljanju te organizacije.
On je najavio da će učesnici konferencije posetiti Krivi vir u Boljevcu, gde se sprovodi jedan od projekata komasacije. Eberlin je istakao da je posebno važna borba protiv napuštanja zemljišta, dodajući da FAO sada radi dve publikacije o bankama zemlje i fondovima za komasaciju. Prema njegovim rečima, ta organizacija je angažovana i na izradi načela za odgovorne investicje u poljoprivredi i prehrambenoj industriji.
Prvi sekretar nemačke ambasade za ekonomske odnose, Jirgen Šmit, podsetio je da nemačka vlada učestvuje u Srbiji u projektu komasacije (2013-2015) sa jedan miliona evra a EU sa 2,7 miliona evra, što je veoma važno s obzirom na činjenicu da Srbija želi da postane član EU.
Napominući da poljoprivreda u Srbiji doprinosi BDP-u sa više od 10 odsto, on je primetio, međutim, da su zemljišni posedi ovde rascepkani, što sprečava efikasnost proizvodnje. Predstavnik Delegacije EU u Srbiji, Karl Hajnc Vogel, rekao je da EU podržava Ministarstvo poljoprivrede kroz projekat upravljanja zemljištem, dodajući da je ova konferencija veoma značajna za razmenu iskustava stručnjaka iz raznih zemalja i formiranje nacionalnih kapaciteta.
Prema njegovim rečima, usitnjenost poseda nije samo karakteristika Srbije, već je to problem mnogih zemalja.
Tanjug