Istarski pršut je zaštićen po standardima EU i ovo nije prvi put da Slovenija osporava izvornost hrvatskim proizvodima, upozaravaju Picula i Tomašević.
Povodom slovenačkog prigovora na hrvatski zahtev za zaštitu izvornosti istarskog pršuta, hrvatski poslanici u Evropskom parlamentu Tonino Picula i Ruža Tomašić upozorili su Evropsku komisiju da je istarski pršut od 2011. zaštićen u Hrvatskoj po standardima EU i da ovo nije prvi put da Slovenija osporava izvornost hrvatskim proizvodima.
Picula pita Komisiju koji je njen stav o prigovoru Slovenije koja je, ističe, “put u Evropu već blokirala hrvatskoj kranjskoj kobasici i teranu”, dok Tomašićevu zanima da li Evropska komisija smata slovenački prigovor zlopotrebom i udarom na slobodu tržišta.
“Kao i u slučaju prošeka (koji osporava Italija) i terana, radi se o pokušaju eliminacije konkurencije sa zajedničkog tržišta preko evropskih institucija. Planira li Komisija da predizme mere kojima bi se sprečiloo ponovo dovođenje Hrvatske u neravnopravan položaj na ovaj načn”, zanima evroparlamentarku.
Istarski pršut je, istakao je Picula, obraćajući se Evropskoj komisiji, prvi autohtoni poljoprivredno-prehrambeni proizvod u Hrvatskoj, koji je zaštićen oznakom izvornosti prema standardima Unije.
Da bi dobio status istarskog pršuta, svaki proizvod mora dobiti tri pečata – da je meso uzgojeno i osušeno u Istri i da je spravljeno prema tradicionalnoj recepturi.
“Proizvodnja pršuta ne zavisi od države, već od teritorije na kojoj je proizveden, zbog čega je istarski pršut apsolutno autohtoni proizvod i nigde u svetu ne proizvodi se na način kako se to radi u Istri”, objasnio je Picula.
Hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede juče je izvestilo o slovenačkom prigovoru na hrvatski zahtev za zaštitu istarskog pršuta na EU nivou.
Ukoliko Komisija oceni da slovenački prigovor nije osnovan, procedura zaštite ide dalje, a ako smatra da jeste osnovan, sledi postupak dogovora Slovenije i Hrvatske.
U slovenačkom Ministarstvu poljoprivrede rečeno je da je glavni sadržaj slovenačkog prigovora na hrvatski zahtev taj što se i u Sloveniji još proizvodi pršut istog imena, prenosi agencija Hina.
Objašnjavaju da bi moglo da bude ugoženo ime slovenačkog proizvoda koji je firma “Kras Sežana” na hrvatskom tržštu prodavala, kako navode, još od 1996. godine.
Tanjug