Snežni pokrivač formiran tokom prethodnih sedam dana štiti tek iznikle ozime useve od eventualnog izmrzavanja do koga bi mogle dovesti niske temperature, a naročito one koji su posejani van optimalnog roka i nisu se dovoljno pripremili za hladno zimsko vreme.
Posle perioda veoma toplog vremena, početkom protekle sedmice došlo je do osetnog zahlađenja praćenog snežnim padavinama na čitavoj teritoriji Srbije.
Srednje temperature vazduha su se kretale u intervalu od minus četiri stepena na planinama do dva stepena u Timočkoj Krajini, Pomoravlju i na većem delu teritorije Vojvodine.
Odstupanja su bila od minus jedan stepen na severu Vojvodine do minus četiri na planinama zapadne Srbije, objavljeno je na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Tokom perioda formiran je manji snežni pokrivač i u nižim predelima, ispod 10 santimetara, dok je u brdsko-planinskom području visina snega bila između 20 i 40 santimetara.
U jutarnjim časovima bilo je mrazeva, najčešće slabog intenziteta, ali su u pojedinim mestima zabeleženi umereni, pa i jaki prizemni mrazevi.
U Kraljevu i Požegi je u prizemnom sloju vazduha izmereno minus deset stepeni. Obilne padavine tokom treće dekade novembra poboljšale su zalihu vlage u zemljištu.
Poslednje dane novembra i decembar, ukoliko temperaturni uslovi dozvoljavaju, treba iskoristiti za pripremu voća za narednu vegetaciju.
U ovom periodu treba obratiti pažnju na higijenu voćnjaka, odnosno sakupljanje i uništavanje opalog lišća i plodova, polomljenih grana.
Posle toga je potrebno obaviti plavo prskanje. U ovo vreme mladi zasadi su osetljivi i na štete od glodara, pre svega zečeva. Potrebno je pregledati i parcele pod ozimim žitima, pošto se tokom jeseni poljski miševi hrane tek posejanim semenom.
Tanjug