Zadružni sistem za Španiju je izuzetno važan, kaže zamenik direktora za razvoj i inovacije u Ministarstvu poljoprivrede Španije Klemente Mata Tapija. U ovoj zemlji je većina od bezmalo milion poljoprivrednih gazdinstava u nekoj od zadruga, najviše u voćarstvu.
Da je udruživanje jedan od prioritetnih stubova strategije razvoja poljoprivrede u Španiji jasno je iz dve stvari – država pomaže zadrugarima tako što ih dobrim delom oslobađa plaćanja poreza, a iz evropske kase, odnosno programa koji je kombinacija FEDER (Evropski fond za regionalni razvoj) i lokalnih fondova, zadrugama je namenjeno 250 miliona evra za period od 2014. do 2020. godine.
Paradajz deset evra, maline sedam
Da je sreće i pameti i da su naši poljoprivrednici udruženi kao španski, verovatno bi uspeli da se domognu veletržnica poput jedne od najvećih u Evropi – madridske “Merkamadrid”. Ovaj savršeno organizovan grad u gradu prostire se na 220 hektara, u njemu radi 800 kompanija i 8.000 zaposlenih, a svakoga dana pazari 25.000 kupaca.
Paradajz sorte “raf” iz plastenika u Almeriji na tezgama “Merkamadrida” premašuje osam evra po kilogramu, a dostiže i deset. Malina iz Ekstremadure, kako nam je rekao proizvođač Andres Alvares, košta 7,4 evra, dok kilogram borovnice ide i do 16 evra.
I sva roba nađe kupca jer ova tržnica snabdeva hranom 12 miliona ljudi. Nažalost, srpske robe nema na ovim tezgama, a kako smo čuli od prodavaca, do “Merkamadrida” nekoć je dospevala naša šljiva koja se na španskim ostrvima prodavala po deset evra kilogram.
Više na dnevnik.rs