Japan i Evropska unija potpisali su sveobuhvatni sporazum o slobodnoj trgovini. Obe strane se nadaju da će sporazum delovati kao protivteža protekcionističkim silama koje je pokrenula trgovinska politika američkog predsednika Donalda Trampa, javlja Rojters
Ambiciozan trgovinski pakt, s kojim nastaje najveća svetska otvorena ekonomska zona, stiže u vreme strahovanja da će trgovinski rat između Sjedinjenih Država i Kine umanjiti ulogu slobodne trgovine u globalnom ekonomskom poretku.
Trgovinski sporazum je potpisao japanski premijer Šinzo Abe sa predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom, koji je predstavljao lidere 28 država članica EU, i sa predsednikom Evropske komisije Žan Klodom Junkerom.
Japan i EU imaju udeo od oko jedne trećine u globalnom bruto domaćem proizvodu, a uzajamni trgovinski odnosi imaju dovoljno prostora za rast, kažu zvaničnici evropskog bloka koji očekuju da će ovaj sporazum podstaći privredni rast EU za 0,8 odsto, a japanski za 0,3 odsto dugoročno.
Sporazum će, kako je ranije objavila američka agencija AP, omogućiti niže cene evropskih vina i svinjetine za japanske potrošače, dok će Evropljanima postati jeftiniji japanski delovi za mašine, čaj i riba.
Njime se ukida oko 99 odsto uvoznih tarifa na japansku robu u EU, i za sada oko 94 odsto carina na evropski uvoz iz Japana, ali će narednih godina i taj procenat porasti na 99 posto. Trenutna razlika je posledica izuzetaka napravljenih kod neke robe, poput pirinča, kulturološki i politički osetljivog proizvoda koji Japan štiti decenijama.
EU je objavila da će liberalizacija trgovine dovesti do rasta izvoza hemijskih proizvoda, odeće, kozmetike i piva u Japan, što će obezbediti sigurnost radnih mesta u Evropi. Japanci će iz Evrope takođe dobiti jeftinije sireve, kao što su parmezan, gauda i čedar, kao i čokolade i keks, preneo je AP.