Međa, kao simbol razgraničenja, neretko i nesporazuma, sukoba, u pragmatičnom vremenu dobija drugačiji – pragmatičan smisao. Umesto sporenja, sudova i visokih sudskih troškova, paori u Vojvodini problem najčešće rešavaju dogovorom, a agencije specijalizovane za geodestske poslove prema potrebi izlaze na teren.
I za paore sa severa Banata dogovor je postao najbolji i najjeftiniji način da se komšije na međi izmire.
U vremenu kada je cena jutra zemlje u Vojvodini oko 4,5 hiljada evra, osam hiljada dinara za izlazak geometra na teren uvek je mnogo manji izdatak od eventualnog sudskog spora. Čitava simbolika međe, kamena koji je reperna tačka gde nešto počinje, a gde se završava, među današnjim poljoprivrednicima može se drugačije objasniti.
“Srednji paori su pokupovali mehanizaciju koja ovog momenta može dovoljno tačno da im da podatak za površinu koju obrađuju, tako da geodezija, manje-više i nema tu šta da traži. Oni tzv. veliki su uvek imali površine oivičene putevima i kanalima, tako da to nikada nisu ni radili. A malih poljoprivrednika je sve manje i sve manje to rade. Mislim da je prvi razlog što su sudovi postali jako efikasni i jako skupi. Dok se plate troškovi geometra, advokata, suda, tri godine zasada unazad postalo je preskupo i paori se dogovaraju”, kaže Željko Konstantinović, “Geoplan” Kikinda.
Poljoprivrednici sa severa Banata izbegavaju prepirku zbog uzurpacije zemljišta i sporovi se uglavnom rešavaju dogovorom. Dešava se da se tokom radova na polju slučajno uđe i u tuđu brazdu, pa i da bude rasparava, ali se mali broj paora odluči da pravdu potraži na sudu.
”Bilo je tu par verbalnih sukoba gde su nastale greške, verovatno slučajno, kada sam ja ili neko drugi obradio tuđu brazdu, ali se to uglavnom rešavalo dogovorom. Njive su se ranije obelažavale kamenjem, koje je vremenom zatrpano, pa je bilo teško odrediti pravu među. Tada je došlo do izvesnih manjih odstupanja, ali sve je rešeno dogovorom”, kaže Slobodan Krišan, poljoprivrednik iz Mokrina.
”Uglavnom mi znamo naše parcele ne kojoj su površini i koliko imamo brazdi po jutru. Ako vidim da mi fali, tada pozovem geometra. To sada rade privatne kompanije koje parcelu mogu da utvrde i kada je visok usev putem satelita. Ako ne možemo da se dogovorimo, geometar predaje skicu sudu i pravdu tražimo preko te ustanove. Međutim, sve rešavamao dogovorom da ne bi plaćali dodatne troškove, tako da zaista nemamo nekih većih problema”, kaže Jovan Karlović, poljoprivrednik iz Mokrina.
Zahvaljujući dobroj administraciji i popisima još iz vrenmena Austrougarske, problemi međe i razgraničenja mnogo se lakše rešavaju u Vojvodini. Savremena tehnologija, satelitski snimci i sve prednosti modernog vremena uvek imaju još jedan važan dodatak – barem mrvicu mentaliteta. U ovom slučaju, banatskog, pomirljivog.