Srbija bi do 2035. godine trebalo da dostigne 41% šumovitosti
Prema nacrtu Prostornog plana Republike Srbije 2021-2035, planira se da se procenjena optimalna šumovitost (oko 41%) dostigne do 2035. godine
Pod šumama u Srbiji nalazi se 2.252.400 hektara, odnosno 30,7% od ukupne njene površine. Time smo se svrstali u države koje su srednje šumovite. – Ostalo šumsko zemljište, kojem po međunarodnoj definiciji pripadaju i šikare i šibljaci, obuhvata 4,9% teritorije, što je u ukupnom iznosu 34,0% ili 36,3% u odnosu na površinu produktivnog zemljišta Srbije. U odnosu na referentnu 1979. godinu, šumovitost je uvećana za 5,2 odsto.
Šumovitost u odnosu na globalni aspekt bliska je svetskoj koja iznosi 30%, a niža od evropske koja je u proseku oko 46% – navode iz Uprave za šume.
Prema preliminarnim podacima sakupljenim 2021. godine za potrebe Nacionalne inventure šuma Republike Srbije, koji još nisu zvanični, dolazi se do podatka da je očekivana šumovitost oko 39%, kažu u Srbijašumama.
– Prema nacrtu Prostornog plana Republike Srbije 2021-2035, planira se da se procenjena optimalna šumovitost (oko 41%) dostigne do 2035. godine.
Šumsko zemljište u državnoj svojini je u najvećoj meri pošumljeno. Procena je da je preostalo oko 80.000 hektara goleti, ali tu su i površine koje su prirodno neplodno zemljište, koje se teško pošumljava (kamenjari, močvare..), a deo zemljišta mora da ostane u vidu pašnjaka za divljač. U državnom vlasništvu pod šumom je 968.992 ha (43%), od čega je JP Srbijašume na gazdovanje povereno 893.204 ha ili 40% od ukupne šumovitosti. – Veći deo zemljišta pogodnog za pošumljavanje je kod sopstvenika šuma (fizička lica, zadruge, crkve i verske zajednice) – kažu u ovom preduzeću.
Planovi pošumljavanja se prave na osnovu prioritetnih potreba, dodaju iz Uprave za šume. – U pojedinim područjima primarno je podići stepen šumovitosti (npr. područje AP Vojvodine), dok je u drugim potrebno unaprediti ili sanirati stanje postojećih šuma. Pored podizanja novih šuma na odgovarajućim zemljištima na preostalim površinama, prioritetno će se sanirati površine šuma koje su oštećene prirodnim nepogodama.
– Takođe, melioracija loših šuma je jedan od prioriteta, tj. konverzija i rekonstrukcija izdanačkih šuma i antropogenih šikara u šume višeg uzgojnog oblika. Sve ukupno, planirani obimi pošumljavanja, sanacije i melioracije na godišnjem nivou u narednom periodu iznose između 1.000 i 2.000 hektara.
I u Upravi i u JP Srbijašume slažu se da je jedan od problema i to što se najveći deo zemljišta pogodnog za pošumljavanje nalazi kod pomenutih sopstvenika šuma, te usitnjenost, fragmentiranost i neažurnost poseda u privatnom vlasništvu.