Srbija ulazi u red evropskih zemalja sa bogatim obnovljivim resursima vode, ali je i zemlja u kojoj ogroman deo tih resursa čine reke i rečni slivovi koji prolaze i preko njene teritorije i u kojoj potrošnja raste velikom brzinom
Iako su UN u izveštaju objavljenom uoči Svetskog dana voda, 22. marta, upozorile da nekontrolisana potrošnja i klimatske promene prete da izazovu globalnu nestašicu vode, u Evropi situacija sa vodom za sada nije kritična.
Prema statistici evropske službe Eurostat, koja je obuhvatila članice EU, nekoliko zemalja na putu evrointegracija i zemlje Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu, dugogodišnji prosek pokazuje da je 2020. godine ubedljivo najveće rezerve vode iz obnovljivih izvora u odnosu na populaciju imala Norveška. Takvim obnovljivim resursima smatraju se površinske vode, kao što su jezera, reke i potoci, i podzemne vode, a u prvom redu na njih utiču klimatski uslovi, ali i eksterni dotok vode.
Norveška, površine oko 390.000 kvadratnih kilometara i sa oko 5,5 miliona stanovnika, raspolagala je godišnje sa 56.100 kubnih metara vode iz obnovljivih izvora po stanovniku. U Srbiji, koja ima oko 6,8 miliona stanovnika, taj je godišnji prosek iznosio 24.800 kubnih metara po stanovniku. Među članicama EU, na prvom mestu je Hrvatska sa 29.200 kubika po stanovniku, a slede Finska sa 19.900 i Letonija sa 19.300.
Statistika je zasnovana na minimalnom periodu od 30 godina.
Srbija je posle Mađarske među zemljama obuhvaćenim statistikom najviše zavisna od takozvanih prekograničnih voda, odnosno reka koje teku preko njene, ali i teritorija drugih zemalja. U Mađarskoj je taj postotak čak 94,3%, a u Srbiji 92,3%. U apsolutnim brojkama, u pogledu eksternih izvora prednjače zemlje sliva Dunava, a od zemalja EU to su Hrvatska, Bugarska i Mađarska ali je na ubedljivo prvom mestu Srbija sa dotokom od 158.135 milliona kubnih metara.
Međutim, podaci Eurostata pokazuju da je Srbija i u samom vrhu evropskih zemalja u kojima je u periodu od 2000. do 2020. godine ubrzano rasla ekspolatacija vodnih resursa. U EU prednjači Danska sa 34,5%, ali je rekorder Severna Makedonija sa 131,1%, a slede Turska sa 41% i Srbija sa 40,4%.
Ujedinjene nacije su u izveštaju o globalnoj situaciji sa vodom procenile da se neka zemlja nalazi u problematičnoj situaciji sa vodom ako su njene godišnje rezerve po stanovniku manje od 1.700 kubnih metara. U takvoj su situaciji među članicama EU Poljska, Češka, Kipar i Malta.