Srbija ima veliku šansu da postane značajan izvoznik organske hrane, ali je poljoprivrednim proizvođačima u tom pogledu neophodna podrška države, poručeno je u petak, 25. septembra, u Selenči na devetom Međunarodnom forumu o organskoj proizvodnji.
Za te proizvode sve je veća zainteresovanost evropskih kupaca, ali da bi se ostvarila ta mogućnost neophodno je da se, uz povećanje površina, osigura stabilna proizvodnja i podrška države za plasman na izvoznim tržištima, istaknuto je na skupu u tom bačkom mestu.
Forum je organizovao Centar za organsku proizvodnju Selenča (COPS) u saradnji sa Poljoprivrednim Univerzitetom iz Nitre u Slovačkoj i Univerzitetom u Novom Sadu, uz podršku Pokrajinske vlade Vojvodine i Evropske preduzetnicke mreže.
Skupu posvećenom plasmanu organskih proizvoda na domaćem i inostranom tržištu prisustvovali su proizvođači, kompanije, razvojno-istraživačke, naučne i državne institucije iz osam evropskih zemalja, saopštili su organizatori te manifestacije.
Organizovanju programskih aktivnosti, osim osnivača i članova COPS-a, doprineli su i EkoRuralNet iz Hrvatske, Vojvođanski klaster organske poljoprivrede i Regionalna razvojna agencija AP Vojvodine.
Otvarajući Forum predsednik Opštine Bač Dragan Stašević ukazao je na trend povećanja poljoprivrednih površina pod organskim proizvodima i sve veći značaj ove proizvodnje u agrobiznisu Srbije, istakavši da je Selenča na ovom polju lider u regionu.
Stručnjaci Instituta “Mihajlo Pupin” predstavili su u regionu jedinstven, savremeni automatizovani uređaj za proizvodnju električne energije na bazi korišćenja svetlosne energije sunca, koji bi mogao imati značajnu ulogu u povećanju navodnjavanih poljoprivrednih površina u Srbiji.
Prvi pokretni robotizovani solarni energo-generator “MobiSun pro Energy” zahteva minimalne investicije u odnosu na klasične vidove navodnjavanja, a obezbeđuje značajan ekonomski efekat na srpsku poljoprivredu.
– Ovaj, energetski efikasan ekološki uređaj, koristi sunčevu energiju, ne povezuje se na elektricnu mrežu i ne zahteva nikakvu građevinsku infrastrukturu, a navodnjavanje na ovaj način ne zagađuje životnu sredinu – objasnio je prof. dr Aleksandar Rodić, stručnjak projektnog tima Instituta “Mihajlo Pupin”.
Tanjug
You also might be interested in
Treba preduzeti hitne mere za zaštitu domaćih prozivođača i prerađivača pošto će se višak proizvodnje mleka u Evropi preliti u Srbiju i izazvati talas nižih cena mlečnih proizvoda i mleka kao sirovine za dalju preradu, izjavio je izvršni direktor Nacionalne asocijacije prerađivača mleka (SEDA) Goran Janjić.
Predstavnici izraelske kompanije ''Gaia com'' koja se bavi izvozom stoke zainteresovani su za otkup tovnih jagnjadi rase svrljiške pramenke, rečeno je na jučerašnjem sastanku u Svrljigu.
Istočne zemlje Evropske Unije će verovatno povećati izvoz žitarica za i do 12 miliona tona između sezone 2012/13 i 2020/21.
Nedavne poruke
- Udruženja poljoprivrednika: Paori na udaru inspekcija
- Izazovi srpske poljoprivrede: Suša i loše prakse ostavljaju posledice
- Promet robe na Produktnoj berzi porastao za 67,86%, pšenica čini polovinu prometa
- Sajam CroAGRO od 5. do 8. decembrana zagrebačkom velesajmu: Sajam kakav poljoprivreda zaslužuje
- Sertifikovano seme i priplodne krave: Novi zakonski podsticaji za poljoprivredu
Aktuelne teme
agrarna politika
agrarni budžet
agrobiznis
bezbednost hrane
biodiverzitet
branislav nedimović
državno poljoprivredno zemljište
ebrd
eu
evropska unija
fao
investicije
izvoz
klimatske promene
konkurs
kukuruz
ministarstvo poljoprivrede
obnovljivi izvori energije
organska proizvodnja
pks
Poljoprivreda
poljoprivredni proizvodi
poljoprivredno zemljište
poplave
povrtarstvo
prehrambena industrija
privatizacija
produktna berza
pšenica
ratarstvo
ruralni razvoj
rusija
snežana bogosavljević bošković
soja
srbija
Stočarstvo
subvencije
tržište
tržište žitarica
ujedinjene nacije
usevi
vinogradarstvo
vojvodina
voćarstvo
zaštita životne sredine