Pošto raspolaže sa samo tri rakete po protivgaradnom mestu, Srbija nije u potpuonosti spremna za nastupajuću protivgradnu sezonu, rekao je Predrag Marić. Prema njegovim rečima, razlog za takvo stanje je nedostak novca.
Srbija nije u potpunosti spremna za protivgradnu sezonu koja počinje danas, jer trenutno raspolaže sa tri rakete po protivgradnom mestu, što je četiri puta manje od optimalnog broja, izavio je danas načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Predrag Marić.
“Glavni razlog malog broja raketa je nedostatak novca, ali u toku je postupak nabavka jedne količine raketa u vrednosti od 120 miliona dinara, kako bi na svaki od 3.000 strelaca raspolagao sa po šest raketa”, kazao je Marić agenciji Beta povodom početka sezone protivgradne zaštite koja u Srbiji traje do 15. oktobra.
Prema njegovim rečima, nakon te nabavke “biće dovoljno raketa za prvi talas nepogoda i gradonosnih oblaka, ali ne i za duži vremenski period”.
“Protivgradne rakete će se nabavljati od domaćih proizvođača, jer se one izrađuju prema lanserima koji postoje samo u Srbiji, a priliku da prodaju rakete imaće Poliester iz Priboja, Trajal iz Kruševca, Krušik iz Valjeva i Sloboda Čačak”, rekao je on i naveo da bi rakete trebalo da budu nabavljene u narednih mesec dana.
Marić je istakao da veliki problem predstavlja i finansiranje strelaca, navodeći da bi ove godine moglo da se desi da ih se ne prijavi dovoljno.
“Mesečnu naknadu od 4.000 dinara za oko 3.000 strelaca finansira Republički hidrometeorološki zavod, što je nedovoljno i zbog čega su oni nezadovoljni”, ukazao je on.
Marić je rekao da je zbog takve situacije MUP uputio preporuku lokalnim samoupravama da razmotre dodatno finansiranje strelaca, a opštine su zamoljene da i same, ukoliko su u mogućnosti, nabave protivgradne rakete.
Načelnik Sektora MUP-a za vanredne situacije kazao je da bi do sredine ove godine trebalo da bude usvojen zakon o zaštiti od grada, kako bi se potpuno uredila ta oblast u kojoj problem godinama predstavljaju i nabavka delova za radarske centere, način plaćanja strelaca.
“Tim zakonom će se precizno definisati postupak pribavljanja raketa, finansiranja njihove nabavke i funkcionisanja čitavog protivgradnog sistema u Srbiji, jer se postupanjem od slučaja do slučaja i nabavka raketa pred sezonu ili u toku sezone samo stvaraju problemi”, kazao je Marić.
Za šestomesečnu sezonu odbrane od grada Srbiji je potrebno oko 30.000 raketa.
RTS