Srbija je od 1. januara preuzela jednogodišnje predsedavanje Sporazumom o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi (CEFTA). Prioriteti predsedavanja Srbije CEFTA sporazumom tokom 2024. godine biće, između ostalog, konsolidacija i jačanje sprovođenja sporazuma, olakšavanje trgovine robom i uslugama među CEFTA stranama, kao i digitalizacija
Neke od mera na kojima će biti fokus uključuju pilotiranje zajedničkih carinskih akcija, razmenu podataka, rad ka međusobnom priznavanju programa ovlašćenih privrednih subjekata CEFTA strana, elektronsku trgovinu, olakšavanje prometa voća i povrća, prenosi Danas.
Osim toga, prioriteti uključuju i smanjenje troškova trgovine i vremena čekanja na granici, rad na priznavanju profesionalnih kvalifikacija, kao i završetak rada na tekstu novog dodatnog protokola CEFTA o rešavanju sporova. Za Srbiju učestvovanje u CEFTA sporazumu, koji se bazira na standardima i principima Evropske unije, znači bolji pristup tržištu za plasman proizvoda i usluga, smanjenje trgovinskih barijera i olakšano poslovanje na nivou regiona.
CEFTA tržište je za privredu Srbije drugi partner po obimu trgovine, odnosno izvozu i uvozu robe, odmah posle EU.
Za 11 meseci 2023. godine Srbija je imala više od 5,5 milijardi evra u trgovinskoj razmeni sa CEFTA stranama.
U toj razmeni, Srbija je imala trgovinski suficit veći od 2,5 milijarde evra, koji je bio rezultat uglavnom izvoza električne energije, žitarica i proizvoda od njih, nafte i naftnih derivata, pića i drumskih vozila, a pokrivenost uvoza izvozom je bila 260,6 odsto. CEFTA je trgovinski je sporazum između Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Moldavije, Crne Gore i Privremene administrativne misije Ujedinjenih nacija na Kosovu u skladu sa UN Rezolucijom Saveta bezbednosti 1244.
Bivše članice su Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija, Mađarska i Hrvatska koje su postale članice Evropske unije.