Skupština Srbije i Evropski parlament formiraće zajednički odbor koji će pratiti sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
To je Skupština Srbije saopštila danas, posle posete delegacije Odbora za životnu sredinu, javno zdravlje i bezbednost hrane Evropskog parlamenta (ENVI).
Delegacija ENVI koja je u dvodnevnoj poseti, danas se sastala s članovima četiri odbora Skupštine Srbije, Odbora za zaštitu životne sredine, Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu i Odbora za zdravlje i porodicu.
Na prvom sastanku, sa članovima Odbora Skupštine Srbije za evropske integracije, obavešteni su da je u toku priprema rezolucije kojom će se definisati buduća uloga Skupštine Srbije u procesu pregovora sa EU i da predstoji formiranje zajedničkog odbora Skupštine Srbije i EP čiji će zadatak biti praćenje sprovođenja SSP-a.
“Članovi delegacije EP ocenili su da je Srbija napravila veliki pomak ka približavanju Evropskoj uniji i ponudili konkretnu podršku u ovom procesu”, navodi se u saopštenju.
Podsetivši na nedavno usvojen, pozitivan Izveštaj EK o napretku Srbije za 2012. godinu, članovi Odbora ukazali su na značaj sprovođenja daljih reformi u oblastima pravosuđa, borbe protiv korupcije, zdravstva, zaštite životne sredine i poljoprivrede.
U razgovoru sa članovima Odbora za zaštitu životne sredine, dve delegacije razmenile su iskustva u oblasti politike zaštite životne sredine, sa posebnim osvrtom na upravljanje otpadom i otpadnim vodama.
Predsednica Odbora za zaštitu životne sredine Milica Vojić Marković istakla je dobru saradnju tog tela sa civilnim sektorom i preduzimanje mera po pitanju najvećih zagađivača životne sredine.
Članovi dve delegacije diskutovali su i o bezbednosti hrane, uticaju zagađenja životne sredine na zdravlje ljudi i potrebi podizanja svesti građana o značaju očuvanja životne sredine.
Sa delegacijom EP, koju predvodi potpredsednica Odbora Krista Klas, u ime Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Skupštine Srbije, razgovarao je predsednik tog skupštinskog tela Aleksandar Senić.
On je upoznao sagovornike sa radom Odbora i istakao da je to jedan od najaktivnijih odbora u srpskom parlamentu u pogledu ostvarivanja nadzorne uloge nad radom resornog Ministarstva.
Naglasio je i da Odbor ima veoma dobru saradnju sa UNDP-om, da često održava sednice van sedišta parlamenta i na taj način doprinosi čvršćem povezivanju lokalne samouprave sa republičkim institucijama.
U razgovoru su razmotrene teme kao što su kvalitet i zaštita vode i upravljanje otpadnim vodama, pitanje aflatoksina i bezbednosti hrane, liberalizacija uvoza cigareta iz Hrvatske i položaj mladih na selu.
Senić je istakao da se sa skromnim agrarnim budžetom mladi ne mogu zadržati na selu i izrazio očekivanje da će sredstva koja bude Srbija dobila u procesu pristupanja EU poboljšati uslove života mladih i zaustaviti njihov odlazak sa sela.
Klas se, kako je saopšteno, založila za dalje unapredjenje procesa saradnje Srbije i EU i ocenila da poljoprivreda za Srbiju predstavlja veliku šansu za izvoz.
U razgovoru sa članovima Odbora za zdravlje i porodicu, predstavnici EP ukazali su na veliki broj pušača u Srbiji, jedno od njihovih pitanja odnosilo se na prevenciju alergija,a zanimalo ih je da li u Srbiji postoji način praćenja koncentracije alergena u vazduhu.
Predsednik Odbora za zdravlje Dušan Milisavljević upitao je da li je genetski modifikovana hrana štetna po zdravlje i kakav stav po tom pitanju zauzima EP.
Potpredsednica Odbora EP rekla je da je ta diskusija i dalje otvorena, te je svakoj članici EU prepušteno da se sama odredi po tom pitanju. Dodala je i da još nije dokazana štetnost GMO hrane i da ostaje da se vidi šta će reći buduća naučna istraživanja.
Ocenjeno je da se stepen organizovanosti zdravstava u Srbiji uklapa u prosek evropskih država, a Milisavljević je naglasio da se on može dodatno unaprediti, pre svega kroz zakonsko obavezivanje pacijenata da se odazivaju na skrining preglede.
b92