Vlada Srbije usvojila je Plan upravljanja populacijama mrkog medveda za period od 2025. do 2033. godine, koji ima za cilj uspostavljanje stabilnih populacija u Srbiji, ali i doprinos međunarodnim naporima za očuvanje ove vrste, objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine
Mrki medved je najveći evropski kopneni sisar i strogo zaštićena vrsta u Srbiji, telemetrijsko praćenje jedinki započeto je 2007. godine, a do sada je markirano 33 medveda, navedeno je na sajtu Ministarstva.
Na području Srbije prisutne su jedinke iz tri velike evropske populacije medveda: dinarsko-pindske, karpatske i istočno balkanske koje imaju transgranični karakter, što podrazumeva planiranje očuvanja u saradnji sa drugim državama na regionalnom i evropskom nivou.
Planom je predviđeno formiranje Stručne komisije za medvede koja će biti sastavljena od predstavnika relevantnih organa i organizacija sa savetodavnom i nadzornom ulogom u cilju sprovođenja plana upravljanja populacijama medveda u Srbiji, prenosi Beta.
Komisija će sprovoditi i edukativne kampanje i programe i informisati javnost o stanju populacija medveda u Srbiji i aktivnostima na sprovođenju ovog plana.
U svim predelima gde mrki medved i čovek koegzistiraju postoji mogućnost sukoba, a prisustvo medveda je često povezano sa nastankom ekonomske štete na stoci, voću, usevima koje znatno utiču na život ljudi. Ministarstvo zaštite životne sredine vrši nadoknadu štete načinjene od strane strogo zaštićenih životinja, uključujući i medveda.
Takođe, biće formiran tim za interventne aktivnosti za rešavanje situacija koje podrazumevaju agresivno ponašanje medveda.
Osnove za izradu Plana upravljanja utvrđene su u Zakonu o zaštiti prirode, potvrđenim međunarodnim ugovorima, kao što su Konvencija UN o biološkoj raznovrsnosti i Bernska konvencija, propisima EU kao i prethodnim Programom zaštite prirode Srbije za period od 2021. do 2023. godine.
Pored resornog ministarstava, sprovođenje plana prate i Zavod za zaštitu prirode Srbije u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, a upravljači zaštićenih područja i područja ekološke mreže, javna preduzeća za gazdovanje šumama, korisnici lovišta planiraće i sprovoditi mere i aktivnosti na terenu, navedeno je u saopštenju.