Tim Vlade Srbije je sa predstavnicima Evropske komisije sa priličnim uspehom završio skrining. Preciznije, završena je ocena usaglašenosti srpskih zakona u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja sa propisima Evropske unije.
To je saopštio državni sekretar u Ministarstvu za poljoprivredu i šumarstvo u Vladi Srbije Danilo Golubović, koji je objasnio da će Evropska komisija sad proceniti da li je dovoljno učinjeno da se u okviru pregovora o članstvu EU-Srbija otvori poglavlje o tom sektoru.
Vrlo zadovoljni skriningom za poljoprivredu i ruralni razvoj, u kojem je srpska strana predstavnicima Evropske komisije predstavila stanje u poljoprivredi Srbije i njen značaj za srpsku privredu, način finansiranja i korake koji treba da dovedu do potpunog usaglašavanja srpskih zakona s propisima EU.
Sagovornici iz Evropske komisije su stavili do znanja da su bili zadovoljni spremnošću srpske strane i daljim koracima, rekao je Golubović.
Državni sekretar za poljoprivredu i šumarstvo je predočio i da je to poglavlje pregovora veoma skupo i mora se imati podrška Vlade Srbije, pre svega na području EU programa IPARD za finansijsku podršku preobražaju i konkurentnosti poljoprivede u zemljama kandidatima za članstvo.
Tu je, po njegovim rečima, bitno da se dobije tehnička podrška, kao što je zgrada za plaćanja, povećanje broja zaposlenih u ministarstvu, a što znači da se mogu ispuniti zahtevi za usaglašavanje sa propisima EU.
A to bi značilo da, u suprotnom, Srbija izgubi desetine miliona evra iz fondova EU kandidatima za članstvo.
Golubović je istakao da će Srbija, ako sve protekne u redu, za otklanjanje vremenskih i drugih šteta za poljoprivredu i ruralni razvoj moći da računa na deset miliona evra iz fondova EU.
EU je, kako je dodao, već odlučila da Srbiji u sadašnjoj teškoj situaciji zbog poplava pošalje helikoptere i pumpe za vodu, a i srpske vlasti imaju dobro razrađen mehanizam za otklanjanje štete i nadoknade postradalim domaćinstvima i objektima.
“A što više budemo sistem poljoprivrede prilagođavali Evropskoj uniji u delu osiguranja useva, biće značajnija naplata nastale štete od drugih privrednih subjekata, a ne od države”, objasnio je državni sekretar za poljoprivredu i šumarstvo.
Beta