Sindikat “Sloga” pozvao je danas državne organe da hitno pokrenu sve potrebne mere na revitalizaciji i jačanju kapaciteta protivgradne zaštite na teritoriji čitave Srbije i da ulože značajniju sumu novca u nabavku novih sistema protivgradne zaštite jer su postojeći neefikasni.
“Nevreme praćeno obimnim padavinama i gradom koje danima pustoši Srbiju, pokazuje da osim meteoroloških merenja i bojenja alarma u kolorite nismo sposobni ni za šta drugo. Treba li da nam se dogodi neka veća katastrofa, poput grada veličine fudbalske lopte da bi odgovorni u državi najzad shvatili problem klimatskih promena i važnosti protivgradne odbrane”, naveo je sindikat u saopštenju.
Sindikat je naveo da je poljoprivreda za većinu građana Srbije, posebno za one koji su u tranziciji ostali bez posla, poslednji vid borbe za egzistenciju i preživljavanje ali da to odgovorni u državi očigledno ne vide.
“Smatramo da je poslednji čas da se krene sa ozbiljnim rešavanjem ovog problema, budući da smo ekonomski siromašna država i da će nas svako dalje oklevanje i zanemarivanje u budućnosti koštati još više”, dodao je sindikat.
Olujno nevreme praćeno gradom pogodilo je sinoć oko 19 časova pojedina mesta u Srbiji, a najviše su stradali Pančevo i Kosjerić, sa selima u okolini.
Grad koji je dostizao i veličinu pesnice padao je petnaestak minuta i oštetio brojne automobile.
Posledice su vidljive na svakom koraku, voda na ulicama pančeva i u stanovima, ima štete i na usevima. Grad je zahvatio i okolna sela Glogonj, Jabuku i Novo Selo.
Šteta milionska, komisije na terenu
Istovremeno, komisije za procenu štete, drugi dan obilaze sva mesta u Kosjeriću koja su pretrpela razne vrste oštećenja usled nevremena koje je u nedelju popodne zahvatilo tu opštinu.
Predsednik opštine Kosjerić Milijan Stojanić, izjavio je da se sutra očekuje tim iz Ministarstva poljoprivrede, koji će doći u ispomoć kako bi posao što pre bio završen.
“Komisije su trenutno obišle 90 domaćinstava i ne možemo još sa sigurnošću reći o kojoj se cifri radi, ali šteta se meri u milionima evra”, rekao je Stojanić za Glas zapadne Srbije.
On je istakao da su sve raspoložive mašine na putevima kako bi se što pre sanirale posledice nevremena.
Prema njegovim rečima, upućen je i dopis Ministarstvu građevine i saobraćaja, u kome se traži pomoć u mašinama i kamionima kako bi se napravili nasipi na seoskim i zaseočkim putevima koji su oštećeni usled obilnih padavina.
Dodaje da sav rod maline nije uništen, pa je neophodno sanirati puteve kako bi poljoprivrednici na bezbedan način predali ubrane plodove.
“Prilikom obilaska domaćinstva videli smo da su razmere štete takve da je pored malinjaka, koji su najbrojniji, uništena kompletna letina, voćnjaci, ratarske kulture i takvih domaćinstva, gde je šteta sto odsto ima oko 300”, istakao je Stojanić.
Stojanić je izjavio da postoje i brojna oštećenja stambenih objekata, ali i vozila.