Mali pauk, koprivin pregalj, koji jede više od 1.000 raznih biljaka, od kojih su mnoge otrovne, je jedna od najvećih štetočina u poljoprivredi. Taj mali insekt, od svega tri milimetra, rekorder je u razvoju rezistencije na pesticide. Kada se proizvede novi pesticid pregalj razvije otpornost na njega već posle dve godine od prskanja.
Otkrio ga je molekularni biolog i genetičar Miodrag Miki Grbić, sa Univerziteta Zapadni Ontario u Kanadi.
– Pregalj ima 18.414 gena na 90 miliona baznih parova genoma, a čovek ima samo 25.000 gena. Ovaj pauk ima do sada utvrđenu najveću gustinu gena u genomu kod životinja i najmanji genom od svih sekvenciranih zglavkara, kao što su insekti, rakovi, pauci, stonoge. Pregalj ima i 6.609 gena koji ne postoje kod drugih životinja – objašnjava profesor Grbić rezultate do kojih je sa svojim istraživačkim timom, u kome je i njegova supruga Vojislava, došao sekvenciranjem genoma koprivinog preglja.
U istoriji nauke je već zapisano da su genom čoveka prvi sekvencirali Amerikanci, a prvi genom pauka sekvencirao je Srbin.
Dr Miodrag je sin dr Vase Grbića iz Šida, profesora etimologije na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, i majke Olge Grbić, koja je bila genetičar i selekcionar u poljoprivredi dugi niz godina. Po završetku Poljoprivrednog fakulteta i magistrature u Novom Sadu, uz dobijenu Fulbrajtovu stipendiju, Miki Grbić odlazi na doktorske studije u SAD. Doktorirao je 1995. na Univerzitetu Medisok u Viskonsinu, na odseku za embriologiju-molekularnu biologiju i entomologiju. Postidiplomske studije je okončao u Kembridžu, a od 1998. godine radi kao profesor u Kanadi. Svoje projekte je već prikazivao u SAD, Španiji, Francuskoj, Belgiji, Srbiji i Crnoj Gori. Sa svojom suprugom Vojislavom, poreklom iz Novog Sada, ima sina Jovana, koji razmišlja o naučnom radu.
Odmah posle naučnog otkrića Miodrag i Vojislava Grbić su 2013. godine dobili zadatak da razviju rešenja za kontrolu štetočina u proizvodnji povrća u industriji.
– Godišnje insekti, pauci i grinje unište 13 odsto svih potencijalnih useva u Kanadi. Dobili smo budžet od 6,3 miliona dolara za izradu tehnologije da bi se zaustavio razorni pohod pauka grinje kroz staklene bašte u Ontariju i sprečila šteta od 550 miliona dolara – kaže dr Grbić.
Otkrićem tajne koprivinog pauka, jednog od najvećih štetočina na svetu, dr Miki Grbić je postao najznačajniji istraživač genomike na svetu. Naime, otkrićem sposobnosti organizma i metabolizma ovog pauka, dr Grbić je ušao u istraživanje procesa stvaranja gena i njegovog formiranja „preuzimanjem tuđih gena“, kako to radi pregalj. Tako se došlo do teze o nastanku „alijen generacije“, odnosno bića sa nepoznatim genskim karakteristikama. I do saznanja da ljudska bića mogu mnogo da nauče od malih i opasnih insekata, koji su, inače, najbrojniji žitelji planete Zemlje.
Čarobna svila
Bračni par Grbić je otkrio da mali koprivin pauk proizvodi svilu, koja može da se koristi kao novi bionano-materijal za proizvodnju karoserija automobila i delova u avio-industriji, jer je vrlo lagan. Ova svila se može koristiti i za regeneraciju ljudskog tkiva, za izradu konca za zašivanje rana, kao i za pravljenje veštačkih kostiju.
Novosti